Archive

Med. Pr. 2002;53(1)
Polish and worldwide criteria for assessing exposure to chemicals: procedures and applications
Kryteria oceny narażenia na substancje chemiczne w Polsce i na świecie - procedury ustalania i stosowania
Jan P. Gromiec, Sławomir Czerczak

Abstract

Najważniejszym celem ustanawiania wartości dopuszczalnych czynników chemicznych w powietrzu środowiska pracy jest obniżenie ryzyka, związanego z zawodowym narażeniem na te czynniki, do poziomu uważanego za bezpieczny.
W procesie ustalania wartości dopuszczalnych istotnym elementem postępowania jest krytyczna ocena dostępnych danych literaturowych dotyczących działania toksycznego danej substancji i skutków zdrowotnych w populacji narażonych w zależności od wysokości stężenia i czasu narażenia. Ocena taka, wykonywana przez grupy ekspertów jest trudnym i odpowiedzialnym zadaniem ze względu na to, że w wielu przypadkach dostępne dane są niekompletne, a ekstrapolacja wyników, uzyskiwanych w doświadczeniach na zwierzętach w celu określenia bezpiecznego dla ludzi poziomu narażenia wiąże się z szeregiem wątpliwości.
Celem przedstawionej prezentacji jest porównanie procedur ustalania wartości dopuszczalnych dla czynników chemicznych w Polsce i na świecie oraz różnic w ich interpretacji. Przedstawiono krótką historię wartości dopuszczalnych, a także definicje normatywów higienicznych, stosowanych w Polsce, USA, RFN, Wlk. Brytanii i byłym ZSRR oraz systemy ich ustanawiania. Na szczególną uwagę zasługuje zróżnicowane podejście w różnych państwach do regulowania dopuszczalnych poziomów narażenia na czynniki rakotwórcze.
Wartości dopuszczalne substancji chemicznych w środowisku pracy proponowane przez ekspertów i ustanawiane przez czynniki administracyjne nie powinny być traktowane jako niezmienne i absolutnie bezpieczne dla zdrowia, a system ich ustalania powinien uwzględniać konieczność weryfikacji w miarę uzyskiwania nowych informacji o działaniu toksycznym substancji.

Key words

occupational exposure limit, work environment, chemicals, carcinogenic agent



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP