Archive

Med. Pr. 2002;53(1)
Working conditions in the light of the post-control recommendations issued by the State Labor Inspectorate: some of the problems
Stan warunków pracy w świetle ustaleń kontrolnych PIP - wybrane problemy
Tadeusz Zając

Abstract

W zakładach objętych wzmożonym nadzorem Pańtwowej Inspekcji Pracy corocznie analizowane są warunki pracy oraz oceniane możliwości likwidacji występujących w nich zagrożeń. Firmy typowane do tej kategorii to zakłady o wysokich wskaźnikach wypadkowości, wktórych pracownicy narażeni są na działanie szkodliwych dla zdrowia chemicznych i fizycznych czynników środowiska pracy. Lista firm objętych wzmożonym nadzorem, która jest rokrocznie weryfikowana, uwzględnia również zakłady charakteryzujące się dużym i zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnej awarii przemysłowej z udziałem niebezpiecznych substancji chemicznych oraz stwarzające zagrożenia lokalne.
Kilkuletni nadzór inspekcji pracy, co potwierdzają wyniki kontroli, przynosi trwałą poprawę warunków pracy w tej kategorii zakładów. Skutecznym środkiem przyczyniającym się do poprawy bezpieczeństwa pracy są opracowywane przez przedsiębiorstwa programy naprawcze.
Zgodnie z sugestiami parlamentarzystów, temat "Wzmożony nadzór w zakładach różnych branż charakteryzujących się największym nasileniem zagrożeń zawodowych" znalazł się w programie działań PIP w latach 2001-2003. W styczniu br. okręgowe inspektoraty pracy wytypowały 137 zakładów różnych branż, o największych zagrożeniach, które zostaną objęte wzmożonym nadzorem PIP w najbliższych latach. Usystematyzowane działania kontrolne i promocyjne bądś zmierzały do likwidacji lub znacznego ograniczenia występujących w nich zagrożeń.
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała działania pracodawców zobowiązanych do dokonania oceny stanu technicznego oraz określenia możliwości dalszego użytkowania wyrobów zawierających azbest. Zdaniem PIP, pracodawcy nie wywiązują się z tego zadania lub, nie chcąc ponosić kosztów związanych z usuwaniem bądś naprawą wyrobów zawierających azbest, odwlekają konieczny remont.
Nadal nie jest możliwe dokonanie oceny i stwierdzenie, że po wykonaniu prac z azbestem nie jest on juą obecny w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi. Ma to bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w szkołach, przedszkolach i wyższych uczelniach oraz personelu medycznego i pacjentów w szpitalach. W polskim prawodawstwie nie określono dotychczas dopuszczalnego stężenia azbestu dla tego rodzaju pomieszczeń.
Główny Inspektor Pracy wystąpił do Ministra Zdrowia z wnioskiem o ustalenie dopuszczalnego stężenia dla pyłów azbestu w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. Obowiązujące dotychczas zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 12 marca 1996 r. w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach na pobyt ludzi nie uwzględnia azbestu.

Key words

warunki pracy, programy naprawcze, azbest



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP