Med. Pr. 2002;53(1)
Intramural hearing protection program as a response to health needs of the working population in the region of świętokrzyskie
Zakładowy program ochrony słuchu jako odpowiedź na potrzeby zdrowotne populacji pracujących z terenu województwa świętokrzyskieg
Anna Mikołajczyk

Proponowany program promocji zdrowia dotyczący ochrony słuchu jest realizacją Narodowego Programu Zdrowia w zakresie zmniejszenia narażenia na czynniki szkodliwe w środowisku życia i pracy oraz jest zbieżny z programem rządowym śBezpieczeństwo i ochronazdrowia człowieka w środowisku pracyś.
W Polsce (również w woj. świętokrzyskim) istnieje konieczność podjęcia działań dotyczących ochrony słuchu pracowników przed szkodliwym działaniem hałasu w miejscu pracy. Szacuje się, że 25% rozpoznanych choróbzawodowych dotyczy zawodowego ubytku słuchu. Beneficjentem programu jest populacja pracujących narażonych na hałas. Celem głównym programu jest ochrona słuchu pracowników przed działaniem hałasu w miejscu pracy, który będzie możliwy do osiągnięcia poprzez zmniejszenie emisji hałasu i narażenia pracowników na hałas w środowisku pracy; upowszechnienie zachowań służących ochronie słuchu wśród pracowników eksponowanych na hałas w miejscu pracy; doskonalenie jakości świadczeń profilaktycznych służby medycyny pracy związanych z ochroną słuchu.
Realizatorem programu jest Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach (koordynator) i podstawowe jednostki służby medycyny pracy, z którymi współpracowali pracodawcy, służby bhp, PIP i IS. Oczekiwane efekty: ograniczenie emisji hałasu do wartości bezpiecznych; świadome stosowanie optymalnych ochrony słuchu przez pracowników narażonych na hałas; zmniejszenie liczby pracowników z rozpoznanym pohałasowym uszkodzeniem słuchu; zmniejszenie liczby nowych przypadków choroby zawodowej narządu słuchu w woj. świętokrzyskim.

necessities, health promotion, program, protection of audition