Archive

Med. Pr. 2002;53(6)
Awareness and knowledge as prerequisites for health oriented behavior
świadomość i wiedza warunkiem prozdrowotnych postaw pracowników w miejscu pracy
Bożena Zawadzka

Abstract

Celem głównym "Zakładowego Programu Ochrony Słuchu" podjętego przez WOMP w Kielcach jest ochrona słuchu pracowników przed działaniem hałasu w miejscu pracy. W ramach diagnozy stanu wyjściowego określano m.in. poziom świadomości i wiedzy pracowników, dotyczącej narażenia na hałas. Badaniami ankietowymi (anonimowymi) objęto 945 pracowników z 19 zakładów pracy na terenie województwa świętokrzyskiego, pracujących w narażeniu na hałas: 75-85 dB(A) - 31% pracowników oraz powyżej 85 dB(A) - 69% pracowników.
W badanej grupie 88% pracowników jest świadomych swojej pracy w narażeniu na NDN hałas, ale 69% ankietowanych określa ją jednocześnie jako uciążliwą i szkodliwą.
Negatywne skutki hałasu dla organizmu podawane przez pracowników, to głównie uszkodzenia narządu słuchu (77%) oraz układu nerwowego (61%) ankietowanych.
Tylko 39% pracowników z grupy 69% narażonych na hałas ponad 85 dB(A) jest tego świadomych.
Najczęstszym źródłem informacji dla pracowników o poziomach hałasu na stanowisku ich pracy są: kierownik wydziału - 44% wskazań, pracownik BHP - 44% wskazań, a w następnej kolejności lekarz - 23% wskazań.
Przytoczone wybiórczo wyniki wskazują na konieczność podejmowania działań edukacyjnych przez służby medycyny pracy (na równi z terapeutycznymi) jako podstawowych w skuteczności ochrony i potęgowania kapitału zdrowotnego pracujących.

Key words

awareness and knowledge, noise, health education, health oriented behavior



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP