Med. Pr. 2002;53(6)
Occupational hearing loss: new diagnostic opportunities
Zawodowe uszkodzenie słuchu: nowe możliwości diagnostyczne
Wiesław J. Sułkowski, Wojciech J. Guzek, Sylwia Kowalska, Wojciech Matyja ,Małgorzata Sward-Matyja

Uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem wciąż stanowi w Polsce, z uwagi na wysokie wskaźniki zapadalności, poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Stwarza to potrzebę, oprócz nasilenia skutecznych działań prewencyjnych, przestrzegania ujednoliconych procedur diagnostycznych i orzeczniczych. Autorzy przypominają te procedury oraz przedstawiają zastosowanie obiektywnych metod badania słuchu w postępowaniu diagnostycznym (audiometria impedancyjna, pomiar słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu, rejestracja otoemisji akustycznej). Znaczenie tych metod nabiera szczególnej wartości w związku z częstymi próbami agrawacji i symulacji, podejmowanymi przez osoby ubiegające się o rozpoznanie zawodowego uszkodzenia słuchu, które jak wiadomo pociąga za sobą określone świadczenia pieniężne.

noise-induced hearing loss, otoacoustic emission, brainstem electric response audiometry