Med. Pr. 2009;60(3):243-243
OBITUARY OF DOCTOR BOGDAN KAZIMIERZ SZULC (1949-2009)
DR BOGDAN KAZIMIERZ SZULC (1949–2009) — WSPOMNIENIE POŚMIERTNE

W dniu 27 I 2009 r. odszedł od nas dr Bogdan Kazimierz Szulc, wybitny specjalista medycyny pracy, którego życie i działalność były od początku związane z Instytutem Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi. Doktor Bogdan Szulc urodził się dnia 2 lipca 1949 roku w Łodzi. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w XVIII Liceum Ogólnokształcącym rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Po ukończeniu studiów w roku 1973 podjął pracę w Instytucie Medycyny Pracy, aktywnie uczestnicząc w tworzeniu systemu opieki zdrowotnej nad pracującymi w Polsce. W roku 1976 uzyskał I, a w 1979 roku II stopień specjalizacji z medycyny przemysłowej. Z Instytutem był związany przez całe swoje życie zawodowe, pełnił w nim obowiązki lekarza Oddziału Chorób Zawodowych, a następnie Kliniki Chorób Zawodowych oraz Kliniki Ostrych Zatruć. Doktor Szulc był wspaniałym lekarzem praktykiem, jednym z najwybitniejszych w Polsce specjalistów w dziedzinie orzecznictwa i patologii zawodowej. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie były wyznacznikiem najlepszej praktyki orzeczniczej nie tylko dla pracowników Kliniki i Poradni Chorób Zawodowych, ale również lekarzy służby medycyny pracy w całym kraju. Przez wiele lat sprawował nadzór specjalistyczny nad funkcjonowaniem działów konsultacyjnych wojewódzkich przychodni przemysłowych, a następnie wojewódzkich ośrodków medycyny pracy. Poza bieżącą działalnością kliniczną aktywnie uczestniczył w realizacji projektów naukowo-badawczych. Był autorem lub współautorem publikacji naukowych, podręczników i opracowań dotyczących medycyny pracy. Przez wiele lat był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy. Doktor Bogdan Szulc był wspaniałym nauczycielem kilku pokoleń lekarzy medycyny pracy oraz toksykologów w Polsce. Przez całe życie zawodowe brał aktywny udział w prowadzeniu szkoleń przed- i podyplomowych, był wykładowcą na wielu kursach, szkoleniach i sympozjach specjalistycznych oraz opiekunem szkoleń specjalizacyjnych. W uznaniu ogromnych zasług dla rozwoju medycyny pracy oraz toksykologii w naszym kraju został odznaczony m.in. medalem pamiątkowym Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy. Doktor Bogdan Szulc przez całe życie zawodowe odznaczał się wybitną obowiązkowością i sumiennością zarówno w stosunku do pacjentów, jak i współpracowników, oraz wyjątkową umiejętnością rozwiązywania trudnych zagadnień naukowych i orzeczniczych. Chętnie dzielił się swoim ogromnym doświadczeniem oraz służył radą i pomocą, dając wielu młodszym współpracownikom wspaniałą podstawę do rozwijania zainteresowań i pasji naukowych.