Med. Pr. 2000;51(2)
Hazardous health effects in communal waste collection and disposal workers
Szkodliwe oddziaływanie odpadów komunalnych na zdrowie ludzi zatrudnionych przy ich zbieraniu i zagospodarowaniu
J.A. Krajewski, S. Tarkowski, M. Cyprowski

W pracy dokonano przeglądu aktualnego piśmiennictwa światowego na temat szkodliwego oddziaływania odpadów komunalnych na zdrowie ludzi zawodowo zatrudnionych przy ich zbieraniu i zagospodarowaniu. W Polsce problem ten jest nowy. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że pracownicy są narażeni na pył organiczny, w którym występują mikroorganizmy i endotoksyny oraz liczne substancje chemiczne organiczne i nieorganiczne. Skutki zdrowotne związane z wykonywaną pracą to wypadki przy pracy oraz choroby. Do najczęściej spotykanych chorób zalicza się choroby alergiczne układu oddechowego oraz inne choroby tego układu, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroby skóry, choroby układu żołądkowo-jelitowego i choroby zakaśne. Kompleksowa ocena warunków higienicznych jest utrudniona przez brak normatywów higienicznych dla mikroorganizmów i endotoksyn w powietrzu na stanowiskach pracy. W Polsce do chwili obecnej nie przeprowadzano badań dotyczących narażenia i skutków zdrowotnych u pracowników zajmujących się zbieraniem i zagospodarowaniem odpadów. Na podstawie dostępnych informacji szacuje się, że ww. problem dotyczy kilkutysięcznej grupy zawodowej.