Med. Pr. 2000;51(3)
Reproduction disorders in women occupationally exposed to pesticides
Zaburzenia rozrodu u kobiet zawodowo eksponowanych na pestycydy
W. Hanke, K. Hausman

Wśród wielu czynników charakterystycznych dla pracy w rolnictwie szczególne zagrożenie niesie ze sobą narażenie na pestycydy. Skutki takiego narażenia manifestować się mogą następstwami pod postacią zaburzeń rozrodu. W przedstawionych badaniach epidemiologicznych przedmiot analizy stanowiła najczęściej zależność pomiędzy pracą w rolnictwie oraz znacznie rzadziej w warunkach narażenia na różne związki chemiczne w szklarniach, a występowaniem wad wrodzonych, poronień, małej masy urodzeniowej, hipotrofii, porodów przedwczesnych oraz urodzeń martwych. Wyniki analiz wskazują, iż praca kobiet w rolnictwie zwiększa ryzyko urodzenia przez nią dziecka z wadami wrodzonymi, a w szczególności: z rozszczepem wargi i podniebienia, znamionami w postaci naczyniaka krwionośnego, wadami układu mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowego. Dane odnośnie wpływu pracy w rolnictwie na ryzyko urodzenia noworodka z małą urodzeniową masą ciała nie są jednoznaczne. W badaniach nie stwierdzono istotnego statystycznie zwiększonego ryzyka urodzenia noworodka hipotroficznego. Ekspozycja na pestycydy może sprzyjać urodzeniom martwych płodów. Przedstawione dane wskazują na istotne zagrożenie zaburzeniami reprodukcji kobiet pracujących w ciąży w ekspozycji na pestycydy. Wyniki tych badań potwierdzają zasadność wpisania ich na listę czynników, na które nie powinny być eksponowane kobiety w ciąży, przynajmniej do czasu kiedy pracodawcy w Polsce będą potrafili oceniać indywidualne ryzyko kobiet pracujących w narażeniu na środki ochrony roślin.