Med. Pr. 2000;51(6)
"De Morbis Artificium Diatriba by Bernardino Ramazzaini
(The tercentenary of the first addition)
"De Morbis Artificium Diatriba" Bernardino Ramazziniego (w 300-lecie pierwszego wydania)
J. Nosko

W roku bieżącym mija 300 lat od daty pierwszego wydania fundamentalnego dzieła Barnardina Ramazziniego (1633-1714) - "De Morbis Artificum Diatriba" - czyli rozważania o chorobach zawodowych osób zatrudnionych w wytwórczości i sztuce. W dziele tym powstałym w oparciu o szczegółowe i pogłębione badania pracujących w 52 zawodach Ramazzini dał całoświowe ujęcie zależności pomiędzy warunkami pracy a zdrowiem i chorobą. Każdy rodział jego pracy rozpoczyna się krótkim opisem niesprawności lub uszkodzenia zdrowia, powstałych na skutek wykonywania określonej pracy zawodowej, w następnej kolejności charakterystyka technicznych warunków pracy klinicznych aspektów określonej patologii zawodowej, przegląd literatury przedmiotu i, na koniec - wskazówki lub konkretne zarządzenia w celu przezwyciężenia istniejących chorób oraz zapobiegania nowym. Jest rzeczą interesującą, że pierwsze wydanie z 1700 r. miało tylko 18 cm wysokości i było planowane jako wydanie kieszonkowe dla lekarzy praktykujących.