Med. Pr. 2001;52(2)
A study on the biological effects of exposure to mobile-phone-frequency EMF
Badania skutków biologicznych działania PEM o częstotliwościach emitowanych przez telefony komórkowe
A. Bortkiewicz

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników telefonów komórkowych coraz większe zainteresowanie wywołuje wpływ emitowanych przez nie pól elektromagnetycznych (PEM) na organizmy żywe. Kwestionariuszowe badania dotyczące subiektywnych dolegliwości użytkowników telefonów komórkowych przeprowadzone w Szwecji, Norwegii, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Australii wykazały, że najczęstszym obserwowanym przez nich objawem są bóle głowy, które bardziej nasilają się przy stosowaniu telefonów analogowych niż cyfrowych. Poza bólami głowy występowało zmęczenie i ogólne złe samopoczucie, bóle mięśniowe, nudności. Badania eksperymentalne u ludzi wskazują, że PEM emitowane przez telefony komórkowe mogą powodować okresowy wzrost ciśnienia tętniczego krwi i zmiany w aktywności elektrycznej mózgu, natomiast nie stwierdzono zmian wydzielania hormonów przysadki mózgowej: kortykotropiny (ACTH), tyreotropiny (TSH), hormonu wzrostu (GH), prolaktyny (PRL), hormonu luteinizującego (LH) i folikulotropowego (FSH) oraz melatoniny Przeprowadzone dotychczas badania nie dały jednoznacznych wyników, wskazują jednak, że pola elektromagnetyczne o częstotliwościach mikrofalowych, w tym o częstotliwości emitowanej przez telefony komórkowe mogą powodować różnego rodzaju mierzalne efekty biologiczne. Istotne będzie wyjaśnienie, czy efekty te mogą mieć konsekwencje zdrowotne. Med. Pr. 2001; 52; 2; 101-106.

electromagnetic fields, cellular phone, biological effects, circulatory system nervous system