Med. Pr. 2001;52(4)
Renal dysfunction in chemical plant workers producing dust pesticides
Dysfunkcja nerek u pracowników zakładu chemicznego, produkujących pyliste środki ochrony roślin
S. Kossmann, J. Tustanowski, B. Kołodziej

Do oceny funkcji nerek u pracowników oddziału produkcji pylistych środków ochrony roślin - 24 mężczyzn w wieku od 29 do 54 lat, zatrudnionych bezpośrednio w produkcji, i 22 kobiet w wieku od 31 do 52 lat, wykonujących prace pomocnicze w styczności z zamkniętymi opakowaniami oznaczono stężenie kreatyniny i kwasu moczowego w surowicy oraz stężenie białek, albumin i α1-mikroglobuliny i aktywność fosfatazy zasadowej (AP) oraz N-acetylo-β-glukozaminidazy (NAG) w moczu. średnie stężenie pyłu zawierającego wolną krzemionkę wynosiło w powietrzu poszczególnych stanowisk pracy od 0,42 do 16,66 mg/m3. Substancjami czynnymi, których zawartość w preparacie wynosiła od 10 do 75%, były pochodne triazyny, dwutiokarbaminiany, karbendazymi metylotiofanat, kaptan, pochodne fenylomocznika, tlenochlorek miedzi, a sporadycznie także karbaminiany, dodyna, 2,4-D. W porównaniu z wynikami w grupach kontrolnych 31 mężczyzn i 22 kobiet, nienarażonych zawodowo na szkodliwości chemiczne, stwierdzono u mężczyzn znamiennie wyższe stężenie kreatyniny w surowicy (u żadnego z badanych poziom kreatyniny nie przekraczał górnej granicy normy), wyższe stężenie białek, albumin i α1-mikroglobuliny oraz wyższą aktywność AP i NAG w moczu; u kobiet jedynie aktywność obu enzymów w moczu była znamiennie podwyższona. Wyniki badań przemawiają za dyskretnym subklinicznym uszkodzeniem nerek. Med. Pr. 2001; 52; 4; 253-256.

pesticides, silica containing dust, kidneys, proteinuria, urinary enzymes