Med. Pr. 2001;52(4)
The role of vibration in pathology of hearing
Rola wibracji w patologii narządu słuchu
M. Bochnia

Wibracja jest obecnie uwaana za jeden z najpowszechniejszych czynników szkodliwych, jakie niesie cywilizacja. Pochłonięta energia drgań może oddziaływać na wszystkie tkanki i narządy, a skutki narażenia nie prezentują jednolitego obrazu klinicznego. Ponieważ wszystkie pracujące maszyny i urządzenia wibracyjne produkują równocześnie hałas, ich działanie jest zwykle oceniane łącznie. W literaturze fachowej dominuje opinia, że dla narządu słuchu drgania mechaniczne są jedynie słabym, dodatkowo obciążającym czynnikiem. Pogląd ten pozostaje w wyraśnej sprzeczności z doniesieniami o stopniu uszkodzenia słuchu u przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu narażonych na hałas i wibrację. Badania nad wpływem wibracji na słuch z udziałem ochotników przeprowadzano w przeszłości rzadko i były to w większości doświadczenia krótkotrwałe. W eksperymentach laboratoryjnych używano zwierząt o różnej wrażliwości narządu słuchu, a ekspozycji na wibrację towarzyszył najczęściej hałas. Tym niemniej, potwierdzały one najczęściej obecność uszkodzeń komórek słuchowych, głównie zewnętrznych, które można było wiązać z narażeniem na wibrację. Co więcej, pojawiło się kilka doniesień o występowaniu powibracyjnych zmian zwyrodnieniowych w innych, niż ucho wewnętrzne odcinkach narządu słuchu. Sugerują one wyraśnie, że rola wibracji w patologii tego narządu jest wciąż niedoceniana i nie do końca wyjaśniona. Med. Pr. 2001; 52; 4; 285-290.

environment, vibration, hearing, inner ear, middle