Med. Pr. 2001;52(5)
Tinnitus in noise-induced hearing impairment
Szumy uszne w uszkodzeniach słuchu spowodowanych hałasem
S. Kowalska, W. Sułkowski

Analiza danych epidemiologicznych wskazuje, że narażenie na hałas jest powszechną i jedną z najczęstszych przyczyn powstawania szumów usznych szacowaną na ok. 20,7% wg Hazella, 28% wg Axelssona i 42% wg Palmera.
Biorąc pod uwagę skąpość wiarygodnych danych dotyczących częstości i charakteru szumów usznych u osób narażonych na hałas przemysłowy a zwłaszcza potrzebę obiektywizacji tego subiektywnego objawu postawiono sobie za cel ocenę wzajemnej zależności między szumem, wielkością i rodzajem uszkodzenia słuchu oraz zachowaniem się emisji otoakustycznej.

noise, tinnitus, otoacoustic emissions