Med. Pr. 2001;52(5)
Hearing impairment in the plastics industry workers exposed to styrene and noise
Ocena uszkodzeń słuchu u pracowników narażonych na styren i hałas w przemyśle tworzyw sztucznych
Mariola śliwińska-Kowalska, B. Bilski, E. Zamysłowska-Szmyke, P. Kotyło, M. Fiszer, W. Wesołowski, M. Pawlaczyk-Łuszczyńska, M. Kucharska, A. Dudarewicz

Styren wykazuje działanie ototoksyczne u zwierząt, a łączne oddziaływanie tego rozpuszczalnika z hałasem powoduje efekt synergistyczny w stosunku do izolowanej ekspozycji na hałas. U ludzi brak jest pewnych dowodów na ototoksyczność przewlekłego narażenia na styren w warunkach ekspozycji zawodowej, nie wykazano również, jak dotąd jego dodatkowego wpływu w przypadku łącznej ekspozycji z hałasem.
Celem pracy była ocena stanu słuchu oraz ryzyka uszkodzenia słuchu u pracowników zatrudnionych w narażeniu na styren i hałas.
Badaniem objęto 72 mężczyzn narażonych zawodowo na styren i hałas przy produkcji tworzyw sztucznych. Wyniki badań odniesiono do dwóch dobranych pod względem wieku, płci i cech osobniczych, grup referencyjnych: 82 mężczyzn - pracowników drukarni narażonych wyłącznie na hałas o poziomach immisji niemal dwukrotnie wyższych, niż w grupie narażonych na styren i hałas; oraz 65 mężczyzn nienarażonych na rozpuszczalniki ani hałas w miejscu pracy.
W grupie osób narażonych na styren i hałas stwierdzono istotnie głębsze średnie ubytki słuchu niż w obu grupach referencyjnych, w całym zakresie badanych częstotliwości od 1 do 8 kHz. Ryzyko uszkodzenia słuchu w grupie narażonej na styren i hałas było 7-krotnie (RR: 6,6; 3,0-15,9) większe w stosunku do grupy nienarażonej i 4-krotnie (RR: 4,0; 1,8-9,1) większe w stosunku do grupy narażonej wyłącznie na hałas. Nie stwierdzono natomiast zależności, przy uwzględnieniu zakłócającego wpływu hałasu i wieku, między wielkością ekspozycji na styren a ubytkiem słuchu.
Wyniki badań sugerują, że narażenie na mieszaninę rozpuszczalników, której głównym składnikiem jest styren, może mieć dodatkowy, w stosunku do hałasu, negatywny wpływ na narząd słuchu.

organic solvents, styrene, noise, hearing impairment