Archive

Med. Pr. 2001;52(5)
Alive microorganisms in the workplace ambient air in plants disposing communal waste
Drobnoustroje żywe występujące w powietrzu na stanowiskach pracy w zakładach zajmujących się utylizacją odpadów komunalnych
J.A. Krajewski, J. Szarapińska-Kwaszewska, B. Dudkiewicz, M. Cyprowski

Abstract

W pracy przedstawiono wyniki identyfikacji oraz oznaczania liczby żywych drobnoustrojów (cfu) w próbach powietrza pobranych w strefie oddychania pracowników zatrudnionych przy zbieraniu i utylizacji odpadów komunalnych. Dodatkowo próbki pobrano (w stałych punktach poboru) na ulicach miasta i w mieszkaniach. Na stanowiskach pracy próbki pobrano w czasie zbiórki odpadów, w przeładowni, sortowni oraz kompostowni.
Zidentyfikowano szereg rodzajów i gatunków bakterii Gram-dodatnich (Micrococcus, Staphylococcus, Enterococcus, Bacillus, Listeria, Corynebacterium, Rhodococcus) i pałeczek Gram-ujemnych (Enterobacteriaceae, Pseudomonas i inne tlenowe). Na wszystkich stanowiskach pracy występowały bakterie kałowe: Escherichia coli, Enterococcus faecalis i Enterococcus faecium. Bakterii tych nie znaleziono w próbach powietrza pochodzących z ulic i mieszkań.
Na wszystkich stanowiskach pracy liczba bakterii mezofilnych i grzybów nitkowatych przekracza 104 cfu/m3 powietrza. Najwięcej bakterii mezofilnych i promieniowców termofilnych - odpowiednio 104 - 106 i 103 - 105 cfu/m3 powietrza występowało w kompostowni, a grzybów (pleśni) przy zbieraniu odpadów i w sortowni: 104 - 105 cfu/m3.
Na ulicach miasta nie wykryto promieniowców termofilnych, liczba grzybów (104/m3 powietrza) była zbliżona do występującej w przeładowni i kompostowni. Liczba bakterii mezofilnych zarówno w próbach powietrza z ulic i mieszkań nie przekraczała 102 ś 103 cfu/m3. Liczba grzybów i promieniowców w mieszkaniach była na granicy oznaczalności (101 ś 102 cfu/m3).
Większość występujących w powietrzu na stanowiskach pracy bakterii mezofilnych należy wg Dyrektywy Unii Europejskiej 2000/54/UE do 2 grupy ryzyka zawodowego.
Biorąc pod uwagę że pałeczki Gram-ujemne (szczególnie jelitowe) występowały we wszystkich próbkach pobranych na stanowiskach pracy można uznać, że oznaczanie stężenia endotoksyn w powietrzu jest jednym z możliwych kryteriów oceny higienicznej warunków pracy.

Key words

communal wastes, bioaerosols, occupational exposure



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP