Med. Pr. 2001;52(6)
How to solve the problem of smoking at workplaces
Rozwiązywanie problemu palenia tytoniu w zakładach pracy w Polsce
K. Puchalski, E. Korzeniowska

Artykuł omawia stan działań służących redukcji palenia tytoniu w dużych zakładach pracy w Polsce. Materiał zebrano w 2000 r. metodą ankiety pocztowej. Informacje nadesłało 755 firm z terenu całego kraju, zatrudniających blisko 100 pracowników i więcej.
Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabrania palenia w pomieszczeniach zakładów pracy poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi. Blisko 80% badanych firm wprowadziło stosowne zakazy, z tego 14% całkowity zakaz palenia. Jednak zaledwie 40% rygorystycznie egzekwowało ograniczenia, a 3/4 nie dysponowało pomieszczeniami skutecznie izolującymi dym tytoniowy.
Ponad 60% przedsiębiorstw realizowało ponadobligatoryjne działania skłaniające personel do niepalenia. Dominowały działania edukacyjne dotyczące szkodliwości palenia (38%) oraz kary dyscyplinarne (17%). Rzadko nagradzano pracowników za niepalenie, wspierano psychologicznie lub farmakologicznie (po ok.1%).
Główne motywy działań antytytoniowych to: obligacje prawne i troska o zdrowie personelu (po ok. 60%) oraz ochrona przeciwpożarowa (50%). Rzadziej pojawiały się motywy ekonomiczne (ok. 1/4 firm).
Za głównych rzeczników niepalenia, obok niepalących pracowników, uznana została kadra zarządzająca. Natomiast personel medyczny, który w 85% sam widzi siebie w tej roli, jest postrzegany tak tylko przez 15% kadry zarządzającej.
Wnioski z przytoczonych ustaleń dotyczą potrzeby uaktywnienia personelu medycznego orazzaktywizowania pracodawców i menedżerów na rzecz wdrażania w zakładach pracy kompleksowych programów promocji niepalenia.

smoking at workplace, health promotion at workplace, cessation of tobacco smoking