Archive

Med. Pr. 2002;53(5)
Registered occupational diseases among personnel of polish hospitals, 2001
Choroby zawodowe pracowników szpitali, 2001
Beata Pepłońska, Neonila Szeszenia-Dąbrowska

Abstract

W pracy przedstawiono dane Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych o zapadalności na choroby zawodowe wśród pracowników szpitali w Polsce, w roku 2001. Zawarto także ocenę sytuacji epidemiologicznej w zakresie tych chorób za lata 1994ś2001.
Ogółem w2001 r. w śSzpitalnictwieś stwierdzono 394 przypadki chorób zawodowych, co stanowiło 52,1% wszystkich chorób zawodowych stwierdzonych w tym roku w śOchronie zdrowia i opiece społecznejś. Wśród osób ze stwierdzoną chorobą zawodową personelu szpitali przeważały kobiety, stanowiąc 84,8% tej grupy. Choroby zawodowe, stwierdzone w szpitalnictwie w 47% przypadków wystąpiły u pielęgniarek, 15% wśród lekarzy, 11% wśród pracowników laboratoriów analitycznych, 11,5% u sanitariuszy i salowych, 3% u dentystów. Choroby zawodowe pracowników zatrudnionych w szpitalach kształtowały choroby zakaśne i inwazyjne, stanowiąc 73,9% ogólnej ilości stwierdzonych chorób zawodowych w tej grupie pracowniczej. W większości przypadków były to wirusowe zapalenia wątroby (72,5%). Zakażenia wirusem typu B stanowiły 46% wszystkich stwierdzonych w tym roku wzw, wzw typu C ś 50,2%, wzw B i C ś 1,8%. Choroby skóry stanowiły 11,4% stwierdzonych przypadków, dominowały wypryski uczuleniowe, których przyczyną w 73% przypadków był lateks, tiuramy, merkaptobenzotiazol lub nieokreślone składniki gumy. Wśród pozostałych chorób zawodowych w badanej populacji stwierdzono choroby narządu ruchu, choroby obwodowego układu nerwowego, przewlekłe choroby oskrzeli, przewlekłe nieżyty błon śluzowych nosa, gardła, krtani i tchawicy oraz zatrucia.
Poziom zapadalności na choroby zawodowe w sekcji działalności śochrona zdrowia i opieka społecznaś w roku 2001 zmniejszył się dwukrotnie w stosunku do roku 1994. Wyraśne zmniejszenie ogólnej liczby choróbzawodowych wśród personelu szpitali w tym okresie zależne jest przede wszystkim od zmniejszenia zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B, co jest efektem skutecznej profilaktyki w zakresie tych chorób.

Key words

occupational disease, registry, viral hepatitis, hospital employees



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP