Med. Pr. 2002;53(5)
Involvement of Polish enterprises in workplace health promotion. Trends observed in 1998ś2001
Zaangażowanie zakładów pracy w Polsce w promocję zdrowia personelu. Kierunki rozwoju w latach 1998ś2001
Krzysztof Puchalski, Elżbieta Korzeniowska

Artykuł przedstawia stan ponadobligatoryjnych działań na rzecz zdrowia personelu, podejmowanych w średnich i dużych zakładach pracy w Polsce oraz dynamikę zmian w tym zakresie. Materiał uzyskano od losowo dobranych przedsiębiorstw metodą ankiety pocztowej w latach 1998 (147 firm), 2000 (755) oraz 2001 (215).
Aktualnie ponad 60% zakładów pracy deklaruje, że troszczy się o zdrowie personelu w większym zakresie niż wymagają uregulowania prawne. Od 1998 r. systematycznie wzrasta częstość takich deklaracji. Im większe przedsiębiorstwo oraz lepiej oceniające własną kondycję ekonomiczną tym częściej wskazuje fakt aktywności na rzecz zdrowia.
Najczęściej realizowane działania dotyczą dwóch obszarów: 1) świadczeń medycznych, np. szczepień, ponadobligatoryjnych badań diagnostycznych, usług terapeutycznych oraz 2) materialnego środowiska pracy, np. estetyki pomieszczeń socjalnych, usprawnień ergonomicznych stanowisk pracy.
Zdecydowanie rzadziej kreowane są zachowania prozdrowotne personelu, dotyczące np. palenia tytoniu czy radzenia sobie ze stresem.
Chociaż coraz więcej firm angażuje się w promocję zdrowia, to jednocześnie coraz więcej ogranicza zakres podejmowanych działań. Rezygnują zwłaszcza z kreowania zachowań prozdrowotnych personelu.
W działaniach służących ograniczaniu palenia tytoniu firmy przede wszystkim popularyzują materiały nt. szkodliwości palenia i karzą za nieprzestrzeganie ograniczeń z tym związanych, bardzo rzadko natomiast uczą metod i wspierają personel w próbachporzucenia nałogu. Pomiędzy rokiem 2000 i 2001 spada częstość działań edukacyjnych i wspierających, wzrasta powszechność sankcji za łamanie zakazów palenia.

health promotion, health promotion at workplace, promotion of health behavior, smoking cessation