Archive

Med. Pr. 2002;53(5)
Effects of individual features on the measurement of vibration perception thresholds:standard setting for healthy people
Ocena wpływu czynników osobniczych na pomiar progu czucia wibracji - wyznaczenie norm dla osób zdrowych
Ewa Zamysłowska-Szmytke, Mariola śliwińska-Kowalska, Wiesław Szymczak, Adam Dudarewicz

Abstract

Progi czucia wibracji u osób zdrowych mogą wykazywać istotne różnice zależne od czynników osobniczych i konstytucjonalnych, takich jak wiek, waga, wzrost, rasa i płeć, a także nałogów, jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Zmienne te nie zostały, jak dotąd, uwzględnione w opracowanych w Polsce normach progów czucia wibracji stosowanych dla celów lekarsko-orzeczniczych.
Celem pracy było opracowanie modelu umożliwiającego oszacowanie wartości normatywnych progów czucia z uwzględnieniem różnic międzyosobniczych.
Badaniem objęto 187 zdrowych osób, nienarażonych zawodowo na działanie wibracji. Progi czucia wibracji wyznaczono stosując dwie metody badania: standardowo stosowaną w Polsce oraz opracowaną w oparciu o Standard ISO 13091-1/2001. Różnice między metodami dotyczyły parametrów techniki badania (siła nacisku na końcówkę drgającą 1,2 N i 0,1 oraz średnica sondy 12 i 5 mm, odpowiednio w metodzie standardowej i zgodnej z ISO) oraz sposobu prezentowania bodźców (metoda narastania bodźca i von Bekesy) i ich częstotliwości.
Na wysokość progów czucia istotny wpływ miały: wiek (w zakresie 63-250 Hz w metodzie standardowej oraz 4-250 Hz w metodzie zgodnej z ISO), masa ciała (w pełnym zakresie częstotliwości w metodzie standardowej oraz 4-125 w metodzie zgodnej z ISO), a także wzrostu (dla pojedynczych częstotliwości w obu metodach). Opracowano model wyznaczania progów czucia wibracji z uwzględnieniem wieku, wzrostu i masy ciała badanego.
Wyniki pracy wskazują, że cechy osobnicze i konstytucjonalne powinny być uwzględniane w interpretacji wyników badania czucia wibracji przeprowadzanych dla celów orzecznictwa zawodowego.

Key words

age, weight, height, vibration perception, normative



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP