Med. Pr. 2002;53(5)
Diagnosis and certification of the ability of epileptic patients to drive motor vehicles: based mostly on cases consulted by the authors
Postępowanie diagnostyczno-orzecznicze przy kwalifikowaniu do prowadzenia pojazdów silnikowych osób z padaczką w świetle własnyc
Halina Sińczuk-Walczak, Ewa Wągrowska-Koski

Padaczka stanowi częsty problem diagnostyczny i orzeczniczy przy kwalifikowaniu do prowadzenia pojazdów silnikowych. Generalna zasada odmawiania prawa jazdy chorym na padaczkę wobec dostępu do nowoczesnego leczenia powinna ulec rewizji z zachowaniem jednak bezpieczeństwa publicznego i interesu jednostki.
Celem pracy jest prześledzenie istniejących trudności diagnostyczno-orzeczniczych na przykładzie przypadków osób, u których rozpoznano padaczkę lub napady rzekomopadaczkowe. Omówiono diagnostykę ipostępowanie orzecznicze w przypadkach osób z napadami padaczkowymi po ciężkim urazie czaszkowo-mózgowym, przypadek rozpoznanej padaczki, sugerujące omdlenia u pacjenta z wadą serca. Ponadto przeanalizowano przebieg choroby u pacjenta z drgawkami gorączkowymi w dzieciństwie i przypadek napadów psychogennych rzekomopadaczkowych. Powodem istniejących trudności jest brak rzetelnego wywiadu umożliwiającego wsteczną ocenę przebiegu klinicznego napadów padaczkowych, brak przeprowadzonych w odpowiednim okresie badań pomocniczych, zwłaszcza EEG, EKG, jak również błędy diagnostyczne związane z wcześniejszą oceną zaistniałego epizodu zwłaszcza dotyczące zbyt pochopnego rozpoznania padaczki.

epilepsy, ability to drive motor vehicles