Archive

Med. Pr. 2003;54(1):29-32
THE INFLUENCE OF PULSATING MAGNETIC FIELDS USED IN MAGNETOTHERAPHY AND MAGNETOSTIMULATION ON CORTISOL SECRETION IN HUMANS
WPŁYW IMPULSOWYCH PÓL MAGNETYCZNYCH STOSOWANYCH W MAGNETOTERAPII I MAGNETOSTYMULACJI NA WYDZIELANIE KORTYZOLU U LUDZI
Maria Woldańska-Okońska, Jan Czernicki

Abstract

Celem pracy była ocena wpływu pola magnetycznego w magnetoterapii i magnetostymulacji stosowanej w sposób przewlekły (tak, jak ma to miejsce w terapii) na wydzielanie kortyzolu u ludzi.
Badaniem objęto dwie grupy pacjentów: 16 mężczyzn poddano magnetoterapii, 10 mężczyzn poddano magnetostymulacji. Magnetoterapię (Magnetronic MF-10) aplikowano na okolicę pasa biodrowego u chorych leczonych z powodu przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa przy parametrach pola - indukcji 2,9 ľT, częstotliwości 40 Hz, fali prostokątnej. Magnetostymulację (Viofor JPS, program M2P2, z użyciem maty) stosowano u chorych leczonych z tego samego powodu. Parametry pola to indukcja 25-80 ľT, częstotliwość 200 Hz, fala o kształcie iglicy ekspotencjalnej z fazą stałej indukcji w jednej trzeciej i dwóch trzecich wysokości. Obie grupy poddawano aplikacji pola 15 razy (około godziny dziesiątej przed południem) z przerwami na sobotę i niedzielę.
Krew do badań pobierano czterokrotnie w ciągu doby w godzinach:6:00, 12:00, 16:00 oraz 24:00. Profil dobowy kortyzolu oznaczano mikrometodą chemiluminescencji (odczynniki firmy DPC Polska, cat.no. LKC01) przed aplikacją pola magnetycznego, w dzień po 15 aplikacjach oraz po miesiącu. Do analizy statystycznej danych zastosowano test T Studenta dla prób powiązanych i niepowiązanych.
Magnetoterapia wpływa na wydzielanie kortyzolu w profilu dobowym poprzez obniżenie jego poziomu o godzinie 16:00 w dzień po aplikacji.
Magnetostymulacja wpływa na wydzielanie kortyzolu w profilu dobowym poprzez podwyższenie jego poziomu o godzinie 12:00 w miesiąc po aplikacji, co może sugerować długotrwały jej wpływ na oś podwzgórzowo-przysadkową.
Krzywe dobowe wydzielania kortyzolu porównywane w dzień po ukończeniu magnetoterapii i magnetostymulacji różnią się prawie 100%. Wahania hormonów nie przekraczały fizjologicznych norm dobowego poziomu kortyzolu, nie osiągając poziomu tak wysokiego jak w wielkim stresie. Sugeruje to ich wpływ na regulację poziomu kortyzolu, niż na znaczną stresogenność.

Key words

cortisol, pulsating magnetic fields, magnetic fields, magnetotherapy, magnetostimulation



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP