Med. Pr. 2003;54(1)
THE EFFECT OF LEAD ON VASCULAR ENDOTHELIUM
ODDZIAŁYWANIE OŁOWIU NA ŚRÓDBŁONEK NACZYNIOWY
Ewa Stojek, Anna Skoczyńska

Ołów obecny w środowisku naturalnym człowieka, jak również podawany zwierzętom doświadczalnym może powodować nadciśnienie tętnicze i działać miażdżycorodnie. śródbłonek naczyniowy bierze udział w powstawaniu zmian miażdżycowych oraz nadciśnienia, jest obecnie uznawany za główny narząd docelowy toksycznego działania ołowiu. Działanie ołowiu na śródbłonek jest różnorodne. Obserwowano zaburzenia czynnościowe, głównie w odniesieniu do funkcji syntetyzującej i regulującej procesy wewnątrznaczyniowego wykrzepiania ,naruszenie integralności śródbłonka oraz działanie cytotoksyczne. Uszkodzenie śródbłonka pod wpływem ołowiu może polegać na hamowaniu procesów naprawczych komórek uszkodzonych wskutek działania różnych czynników zewnątrz- i wewnątrzpochodnych. Ołów może także bezpośrednio lub pośrednio, przez wzrost produkcji wolnych rodników tlenowych, wpływać na naczynioaktywną czynność śródbłonka, związaną z syntezą i uwalnianiem tlenku azotu i endoteliny. Ponadto sprzyja proliferacji komórek mięśni gładkich i zaburzeniom w syntezie prostacykliny.

lead, endothelium, blood vessels