Archive

Med. Pr. 2003;54(2)
POLISH GUIDELINES CONCEPTION 2001 FOR MAXIMUM ADMISSIBLE INTENSITIES IN HIGH FREQUENCY EMF VERSUS EU RECOMMENDATIONS (p. 181-187)
KONCEPCJA POLSKICH PRZEPISÓW O NDN 2001 W POLACH ELEKTROMAGNETYCZNYCH WIELKICH CZĘSTOTLIWOśCI A REKOMENDACJE UNII EUROPEJSKIEJ (
Halina Aniołczyk
Z Zakładu Zagrożeń Fizycznych
Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

Abstract

Projekt nowelizacji najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) dla pól elektromagnetycznych (PEM)zakresu 0 Hzś300 GHz został przygotowany w 1999 r. pod kierunkiem prof. H. Korniewicza z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie przy udziale Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi (radio-i mikrofale) oraz Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie (promieniowanie impulsowe). Istniejące do 2000 r. krajowe przepisy o NDN dla zakresu częstotliwości 0,1 MHzś300 GHz tworzone były na podstawie wiedzy o efektach biologicznych i skutkach zdrowotnych ekspozycji na PEM z przełomu lat 60. i 70. Aktualnie podstawą ustaleń NDN w normach międzynarodowych jest dobrze udokumentowany efekt termiczny, którego miarą jest wielkość SAR (tempo absorpcji dawki), aefekty rezonansowej absorpcji narzuciły charakter zależności funkcyjnej od częstotliwości PEM. Standardy obowiązujące w Rosji, poddane wnikliwej analizie, nadal utrzymują za podstawę NDN tzw. efekty nietermiczne i koncepcję obciążenia energetycznego za okres zmiany roboczej, z postępującym jego uśrednianiem (patrz strefa zagrożenia w przepisach polskich). WHO zaleca zharmonizowanie istniejących w różnych krajach przepisów stosowanych w ochronie przed PEM z wytycznymi Międzynarodowej Komisji Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Stanowisko WHO popiera Unia Europejska (UE).

Key words

exposure limits, radiowave, microwave, safety zones



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP