Med. Pr. 2003;54(4)
4-CHLORO-O-TOLUIDINE:AN ETIOLOGICAL AGENT IN THE INDUCTION OF URINARY BLADDER CANCER, HISTORY OF A DISCOVERY (p. 347-353)
4-CHLORO-O-TOLUIDYNA: ETIOLOGICZNY CZYNNIK INDUKCJI RAKA PĘCHERZA MOCZOWEGO, HISTORIA JEDNEGO ODKRYCIA (ss. 347-353)
Mirosław J. Stasik
Z Institut für Arbeits, Sozial-und Umweltmedizin
der Johannes Gutenberg Universität
Mainz, Niemcy

Wbrew obowiązującej naukowej tezie o rakotwórczym działaniu wyłącznie wielopierścieniowych amin aromatycznych na pęcherz moczowy człowieka, udało się wykazać, w badaniu kohortowym, że również prosta, jednopierścieniowa aryloamina - 4-chloro-orto-toluidyna (4-COT) - surowiec do syntezy barwników, pigmentów i pestycydu chlordimeformu - indukuje raka pęcherza moczowego.
W badaniu tym wykazano osiem zachorowań na raka pęcherza wśród 116 mężczyzn, narażonych na 4-COT stanowiących subkhortę. Każdy z tych ośmiu robotników zatrudniony był w zakładzie produkcji 4-COT przed 1970 r., zanim przeprowadzono tam poprawę warunków higienicznych pracy. Ten względnie wyższy poziom narażenia na 4-COT wynosił średnio 14 lat, a przeciętny okres utajenia 27,5 lat. Standaryzowany wskaźnik zachorowań (SIR) był 72,7-krotnie wyższy (95 CI: 31,4-143,3) niż oczekiwany. Do 2000 r. liczba zachorowań na raka pęcherza w subkohorcie wzrosła do 12, co stanowi 12,3% jej członków.
Rakotwórczość u zwierząt doświadczalnych, genotoksyczność, jak również wiązania kowalencyjne tej aryloaminy z DNA wątroby zwierząt zostały wykazane wcześniej.
Objawem wiodącym ostrego zatrucia 4-COT jest krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, które wydaje się stanem przedrakowym.
Opierając się na wynikach badań, eksperci DFG (1988) i IARC (1990) uznali, że 4-COT jest kancerogenem dla człowieka i prawdopodobnym kancerogenem, odpowiednio. W większości krajów zaniechano produkcji 4-COT.

urothelial carcinoma, monocyclic aromatic amine, covalent binding 4-COT-DNA, N-acetylation phenotypes, haemorrhagic cystitis