Med. Pr. 2003;54(5)
Urszula Wilczyńska, Neonila Szeszenia-Dąbrowska
Z Zakładu Epidemiologii środowiskowej
Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

Wstęp. Celem badania było określenie rozpowszechnienia nałogu palenia papierosów wśród pracowników zakładu przetwórstwa azbestu. Materiał i metody. źródłem informacji była dokumentacja medyczna badań profilaktycznych i konsultacyjnych wykonywanych w Przychodni Chorób Zawodowych IMP w Łodzi w okresie ponad 40-letnim. Zebrano dane o 1353 pracownikach (802 mężczyzn i 551 kobiet). Większość (85,6%) pracowała w zakładzie co najmniej 10 lat. Wyniki. Tylko co trzecia badana osoba (33,7%) oświadczyła, że nigdy nie paliła papierosów. Aktualnie palący stanowili 42,9%, a ekspalacze 23,4%. Palenie było znacznie bardziej rozpowszechnione wśród mężczyzn (57,1% palących i 27,2% ekspalaczy) niż wśród kobiet (odpowiednio 22,3% i 17,8%). Najwyższy odsetek aktualnie palących (79,7% mężczyzn i 60,3% kobiet) odnotowano wśród osób, które nie ukończyły jeszcze 40 lat. Porównanie standaryzowanych wartości parametrów opisujących palenie w populacji pracowników z danymi ogólnopolskimi pokazuje, że udział palących był w tym zakładzie większy niż w Polsce (45,2% vs. 38,7%). Jednak pracownicy rozpoczynali palenie w póśniejszym wieku (22,0 vs. 20,1 lat), wypalali dziennie mniej papierosów (15,2 vs. 20,7) i palili przez krótszy okres (20,8 vs. 23 lata). Wnioski. Wysoki odsetek palaczy tytoniu wśród pracowników zakładów przetwórstwa azbestu świadczy o małej skuteczności oświaty antynikotynowej w tej populacji. Należy więc podjąć w tym zakresie bardziej energiczne działania skierowane do osób w dalszym ciągu zatrudnionych w ekspozycji na tak szkodliwy czynnik.

asbestos, tobacco smoking