Med. Pr. 2003;54(5)
RISK OF SOME OBSTETRIC PATHOLOGIES IN WOMEN EMPLOYED IN WORKING CONDITIONS NOT COMPLYING WITH THE CURRENT LEGAL STATUS ON WORK LOAD AND WORKING CONDITIONS ADMISSIBLE FOR PREGNANT WOMEN
RYZYKO WYBRANYCH PATOLOGII POŁOŻNICZYCH (WCZEśNIACTWO, HIPOTROFIA) U CIĘŻARNYCH ZATRUDNIONYCH W WARUNKACH PRACY NIEZGODNYCH Z AK
Teresa Makowiec-Dąbrowska1, Wojciech Hanke2, Wojciech Sobala2, Zyta Radwan-Włodarczyk1, Wiesława Koszada-Włodarczyk1
1 Z Zakładu Fizjologii Pracy i Ergonomii
2 Z Zakładu Epidemiologii środowiskowej
Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

Wstęp. Celem przeprowadzonych badań było określenie częstości występowania przypadków wcześniactwa i hipotrofii u ciężarnych pracujących zawodowo oraz ustalenie czy i w jakim stopniu niezgodne z obowiązującymi przepisami warunki pracy mają wpływ na ryzyko wystąpienia tych patologii. Materiał i metody. Badania przeprowadzono w reprezentacyjnej próbie 3050 kobiet z regionu łódzkiego, które pracowały dłużej niż 1 tydzień w okresie ciąży. śródłem informacji o warunkach pracy był wywiad przeprowadzany z kobietami w kilka dni po porodzie. W wylosowanych ok. 10% stanowisk porównano te informacje ze stanem faktycznym stwierdzając bardzo dobrą zgodność. Wyniki. Uzyskane dane pozwalają na stwierdzenie, że blisko 60% kobiet pracuje w warunkach, które nie są zgodne z uregulowaniami Kodeksu Pracy w zakresie warunków pracy dla kobiet w ciąży. Częstość przypadków porodu przedwczesnego w badanej grupie wynosiła 4,68%, przypadków hipotrofii płodu - 6,15%. Stwierdzono około 66% nadwyżkę ryzyka urodzeń dzieci z hipotrofią gdy występowała co najmniej jedna niezgodność warunków pracy w stosunku do poprawnych. Nadwyżka ta rosła wraz ze zwiększaniem się liczby nieprawidłowości i z kontynuowaniem zatrudnienia w okresie ciąży. Oszacowano, że gdyby warunki pracy były prawidłowe liczba przypadków hipotrofii zmniejszyłaby się o 28%. Ryzyko wystąpienia tej patologii w największym stopniu zwiększały: wydłużony czas pracy, wibracja miejscowa oddziaływująca >4 godz./zmianę, narzucone tempo pracy, a także nadmierny wysiłek oraz wymuszona pozycja ciała podczas pracy. Ryzyko porodu przedwczesnego było mniejsze o ok.40% u kobiet pracujących w warunkach niezgodnych z przepisami, co wiążemy z natychmiastowym eliminowaniem z zatrudnienia po wystąpieniu objawów porodu zagrażającego i kontynuowaniem pracy tylko przez ciężarne nie zagrożone tą patologią. Wnioski. Z przeprowadzonych badań wynika, że aktualnie w regionie łódzkim jest duża częstość przypadków nieprzestrzegania przepisów o pracach wzbronionych kobietom w części dotyczącej kobiet w ciąży. Z tego też względu właściwe jest kontynuowanie przez lekarzy opiekujących się kobietami w ciąży działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapobieganie porodowi przedwczesnemu, ale należałoby je uzupełnić o wykrywanie już w czasie trwania ciąży hipotrofii płodu i wdrożenie odpowiedniej profilaktyki.

pregnancy, prematurity, small-for-gestional age infants, occupation,working conditions, work not permissible for pregnat women