Med. Pr. 2003;54(6):549-553
Evaluation of oxygen metabolism parameters in people living in large city aglomeration potentially exposed to some carcinogenic environmental factors and infected with Helicobacter pyroli
Ocena wybranych parametrów metabolizmu tlenowego u osób zamieszkałych w dużej aglomeracji miejskiej potencjalnie narażonych na p
Grażyna Klupińska, Anna Mordalska, Ewa Walecka, Jan Chojnacki, Aleksander Szadkowski
Z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Wstęp. Statystycznie wysoka zapadalność na nowotwory przewodu pokarmowego na terenie Łodzi była pobudką do podjęcia oceny wpływu szkodliwych czynników środowiskowych zakażenia Helicobacter pylori na wybrane parametry metabolizmu tlenowego.Materiał i metody. Badania wykonano u 50 osób, mieszkających i pracujących w centralnej części Łodzi, narażonych na kancerogenne czynniki środowiskowe, wśród których u 25 osób stwierdzono zakażenie Helicobacter pylori, a u 25 nie. Grupę porównawczą stanowiło 50 osób, mieszkańców wsi województwa łódzkiego bez wymienionego narażenia, które również podzielono na dwie 25-osobowe grupy: z zakażeniem Helicobacter pylori i bez zakażenia. U każdego badanego oznaczano w surowicy krwi: aktywność dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), peroksydazy glutationu (Gpx), stężenie dwualdehydu malonowego (MDA) i całkowitą aktywność antyoksydacyjną osocza (TAA). Wyniki. W grupie osób narażonych na środowiskowe czynniki kancerogenne i jednocześnie zakażonych Helicobacter pylori aktywność SOD, Gpx oraz TAA była niższa niż u zakażonych i niebędących pod wpływem szkodliwych czynników środowiskowych, wyższe natomiast było stężenie MDA w surowicy krwi. U mieszkańców Łodzi niezakażonych Helicobacter pylori wartości badanych parametrów nie różniły się znacząco w porównaniu z osobami zakażonymi. U mieszkańców województwa łódzkiego bez obecności bakterii w porównaniu z grupą osób zakażonych różnice były statystycznie znamienne. Wnioski. Przeprowadzone badania wykazały istotne zaburzenia układu oksydacyjno-antyoksydacyjnego u osób narażonych na kancerogenne czynniki środowiskowe. Wpływ dodatkowego czynnika zaburzającego metabolizm tlenowy organizmu, jakim jest zakażenie Helicobacter pylori, u mieszkańców Łodzi nie odgrywał znaczącej roli.

environment, Helicobacter pylori, oxygen metabolism