Archive

Med. Pr. 2004;55(1)
Individual protectors in view of activities of occupational medicine physician
środki ochrony indywidualnej w aspekcie działalności lekarza medycyny pracy
Katarzyna Broszko-Dziedzic, Bogusław Beck, Ryszard Andrzejak
Z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego
Akademii Medycznej we Wrocławiu

Abstract

Postęp technologiczny oraz związane z nim zmiany warunków i sposobu wykonywania pracy modyfikują rolę i zadania stojące przed służbami medycyny pracy. W realizacji głównego zadania stojącego przed służbami medycyny pracy, jakim jest ochrona zdrowia pracujących, w za-kresie działań zapobiegawczych, kluczowe znaczenie ma prewencja pierwotna, czyli zastosowanie wszelkich dostępnych środków zapobiegających pojawianiu się negatywnych następstw zdrowotnych, wynikających z niekorzystnych dla zdrowia warunków środowiska pracy.
Dane statystyczne, dotyczące występujących w Polsce wypadków przy pracy i chorób zawodowych pokazują, że pomimo wielu korzystnych zmian w technologiach produkcji i usług oraz organizacji pracy, istotnym problemem pozostają konsekwencje społeczne i ekonomiczne schorzeń będących następstwem narażenia na tzw. twarde czynniki szkodliwe środowiska pracy. Z tego wynika fundamentalne znaczenie działań z zakresu profilaktyki, realizowanych przez pracodawców, służby bhp i lekarzy profilaktyków, w tym zaopatrzenia, odpowiedniego doboru i stosowania przez pracowników środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników środowiska pracy.
W pracy omówiono problematykę stosowania środków ochrony indywidualnej z punktu widzenia lekarza medycyny pracy, zadań przez niego realizowanych, z uwzględnieniem epidemiologii, występujących w Polsce chorób wywołanych przez środowisko pracy.

Key words

individual protectors, occupational medicine physician



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP