Med. Pr. 2004;55(1)
Responsibilities of enterprises introducing dangerous chemical substances and preparations
Obowiązki podmiotów gospodarczych wprowadzających do obrotu substancje lub preparaty niebezpieczne
Jacek Cieśla, Jerzy Majka
Z Biura do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych w Łodzi

W pracy dokonano przeglądu obowiązków ciążących na producentach, importerach i dystrybutorach wynikających z wejścia w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych, która wraz z aktami wykonawczymi wydanymi na podstawie ustawy dostosuje prawo polskie do wymagań prawa unijnego.
Ustawa określa warunki, zakazy lub ograniczenia produkcji, wprowadzania do obrotu lub stosowania substancji i preparatów chemicznych, w celu ochrony przed szkodliwym wpływem tych substancji i preparatów na zdrowie człowieka lub na środowisko. Ustawa wraz z kilkunastoma aktami wykonawczymi nakłada na wprowadzających do obrotu substancje lub preparaty niebezpieczne szereg obowiązków m.in.: klasyfikacji i znakowania niebezpiecznych substancji i niebezpiecznych preparatów; posiadania, udostępniania i aktualizowania karty charakterystyki; wyposażania opakowań niektórych preparatów niebezpiecznych w zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci; poinformowania Inspektora ds. Substancji i Preparatów Chemicznych o wprowadzeniu do obrotu preparatu niebezpiecznego; zgłoszenia Inspektorowi substancji nowej wraz z wymogiem wykonania badań; posiadania wymaganych kwalifikacji przez dystrybutora.
Ustawa ściśle definiuje pojęcie wprowadzenia do obrotu substancji lub preparatu ś rozumie się przez to udostępnianie substancji lub preparatu osobom trzecim na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz terytorium Islandii, Liechtenstainu i Norwegii jak i również należy przez to rozumieć wprowadzenie substancji lub preparatu spoza ww. terytorium na obszar celny Rzeczypospolitej Polskiej lub państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtenstainu i Norwegii.
Ponadto niektóre obowiązki wynikające z ustawy mają zastosowanie w postępowaniu z produktami biobójczymi, będącymi preparatami niebezpiecznymi w rozumieniu przepisów ustawy u substancjach i preparatach chemicznych.
Ustawa definiuje pojęcia substancja i preparat chemiczny jak i określa reguły klasyfikacji i znakowania niebezpiecznych substancji i niebezpiec-nych preparatów (kryteria klasyfikacji, reguły dotyczące znakowania i etykietowania oraz wprowadza urzędową klasyfikację i znakowanie niektórych substancji śwykaz substancji niebezpiecznychś). Precyzuje również metody przeprowadzania badań właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów, wykonywanych w celu spełnienia wymogów ustawy oraz podaje kryteria, które muszą spełniać jednostki organizacyjne wykonujące takowe badania

chemical substances and preparations, placing on the market, application, act