Med. Pr. 2005;56(1)
Neurological and neurophysiological examinations of workers occupationally exposed to aluminium
Neurologiczna i neurofizjologiczna ocena pracowników zawodowo narażonych na glin
Halina Sińczuk-Walczak1, Wanda Matczak2, Grażyna Raśniewska2, Maria Szymczak2
1 Z Przychodni Chorób Zawodowych
2 Z Zakładu Zagrożeń Chemicznych
Instytutu Medycyny Pracy im.prof. J. Nofera w Łodzi
3 Z Katedry Metod i Technik Badań Społecznych
Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego

Wstęp. Celem podjętych badań było rozpoznanie stanu układu nerwowego pracowników narażonych zawodowo na glin (Al). Materiał i metody. Badaniami objęto wyselekcjonowaną grupę 67 mężczyzn w wieku średnio 38,7 lat, SD = 10,3, zatrudnionych w produkcji aluminium, głównie na stanowiskach wytapiaczyśodlewaczy w narażeniu na tlenek glinu (Al.2O3). Okres zatrudnienia badanych wynosił średnio 14,6 lat, SD = 8,9. Stężenia tlenku glinu w strefie oddychania pracowników wahały się w zakresie 0,13ś1,95 mg/m3 (xa = 0,40 mg/m3, xg = 0,35 mg/m3, SD = 0,29 mg/m3). Stężenia glinu w moczu wahały się w granicach od 8,5 do 93,0 ľg/l (x = 42,9 ľg/l (SD = 20,5 ľg/l). Grupę kontrolną stanowiło 57 osób, nie narażonych na Al, dobranych pod względem płci, wieku i zmianowości pracy. Wyniki. W obrazie klinicznym dominował zespół objawów podmiotowych pod postacią bólów głowy (41,8%), wzmożonej pobudliwości emocjonalnej (56,7%), trudności z koncentracją (22,4%), bezsenności (22,4%) i zmian nastroju (14,9%). Nie stwierdzono objawów ogniskowych organicznego uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, które byłyby podstawą do rozpoznania toksycznej encefalopatii lub polineuropatii. Wnioski. Wyniki przeprowadzonych badań, odchylenia w EEG i zaburzenia w obrębie neuronu wzrokowego w obrazie WPW wskazują, że ekspozycja zawodowa na glin występujący na stanowiskach pracy wytapiaczyśodlewaczy i pracowników pomocniczych w produkcji aluminium w zakresie stężeń Al.2O3 0,13ś1,95 mg/m3 powoduje przedkliniczne skutki zdrowotne w układzie nerwowym.

aluminium, occupational exposure, nervous system functions, electroencephalography, visual ewoked potentials