Med. Pr. 2005;56(2)
Allergy to α-amylase in apprentice bakers - prevalence, incidence, risk factors and clinical symptoms
Uczulenie na α-amylazę u uczniów szkół piekarskich - zapadalność, czynniki ryzyka i obraz kliniczny
Jolanta Walusiak1, Marta Wiszniewska1, Patrycja Krawczyk-Adamus1, Ewa Nieścierenko2, Cezary Pałczyński1ŤBR> 1 Z Kliniki Chorób Zawodowych i Ośrodka Alergii Zawodowej i środowiskowej
Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi
2 Z Mazowieckiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku

Wstęp. Celem pracy jest ocena występowania, zapadalności, czynników ryzyka IgE-zależnej alergii na a-amylazę oraz analiza objawów klinicznych, wywołanych przez tę nadwrażliwość u uczniów szkół piekarskich. Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w grupie 287 uczniów szkół piekarskich i cukierniczych. U wszystkich badanych przed rozpoczęciem nauki zawodu oraz po roku i po dwóch latach nauki przeprowadzono badanie kwestionariuszowe oraz wykonano punktowe testy skórne z powszechnie występującymi aeroalergenami i alergenami zawodowymi, oceniono poziom całkowitej IgE oraz alergenowoswoistych IgE dla mąki pszennej, żytniej, ryżowej, jęczmiennej i a-amylazy. W wybranych przypadkach wykonano spirometrię, test histaminowy oraz swoistą próbę prowokacyjną wziewną z alergenami zawodowymi. Wyniki. Przed rozpoczęciem nauki zawodu, u żadnego z uczniów nie stwierdzono obecności asIgE dla α-amylazy w surowicy. Po roku uczulenie na a-amylazę stwierdzono u jednej osoby, a po dwóch latach nauki u kolejnych 27 osób. Ogółem po 2 latach nauki 28 (9,8%) uczniów uczuliło się na a-amylazę. U 17 (60,7%) z tych osób rozpoznano alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, a u 15 (53,6%) astmę pochodzenia zawodowego. Wyniki analizy wieloczynnikowej z zastosowaniem regresji logistycznej ujawniły, że dodatnie wyniki punktowych testów skórnych z pospolitymi alergenami środowiska (IS 11,98, 95% PU 2,60; 55,08) oraz z pleśniami (IS 7,45, 95% PU 1,12; 49,61) są istotnym czynnikiem ryzyka nadwrażliwości na a-amylazę. Wnioski. Częstość pojawienia się nadwrażliwości na a-amylazę wzrasta wraz z długością trwania narażenia zawodowego. Nadwrażliwość na pospolite alergeny środowiska, a w szczególności na pleśnie, występująca przed rozpoczęciem nauki zawodu piekarza stanowi czynnik ryzyka uczulenia na a-amylazę. Uzyskane wyniki potwierdzają zasadność wykonywania punktowych testów skórnych z pospolitymi alergenami środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem pleśni, przed rozpoczęciem narażenia zawodowego, a osoby z dodatnimi wynikami tych testów powinny być traktowane jako grupa zwiększonego ryzyka wystąpienia alergii zawodowej.

bakers' asthma, apprentice bakers, a-amylase, risk factors