Med. Pr. 2005;56(4)
Occupational diseases in Poland, 2004
Choroby zawodowe stwierdzone w Polsce w 2004 r.
Neonila Szeszenia-Dąbrowska, Urszula Wilczyńska, Wiesław Szymczak
Nofer Institute of Occupational Medicine
Łódź, Poland

Wstęp. Celem corocznej analizy sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób zawodowych jest wskazanie grup najwyższego ryzyka wystąpienia patologii związanej z warunkami pracy i uchwycenie wahań tego zjawiska zależnego od narażeń zawodowych, czynników medycznych, sytuacji społeczno-ekonomicznej, regulacji prawnych oraz przekształceń gospodarki narodowej. Materiał i metody. Podstawą niniejszego opracowania były śKarty stwierdzenia choroby zawodowejś, które wpłynęły do Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych za rok 2004. Dane przedstawiono z uwzględnieniem jednostek chorobowych, płci i wieku osób chorych, okresu narażenia w miejscu pracy na czynniki szkodliwe, powodujące daną patologię oraz w zależności od działów gospodarki narodowej i województw. Zapadalność scharakteryzowano za pomocą współczynników na 100 tys. zatrudnionych i na 100 tys. pracujących. Wyniki. W 2004 r. stwierdzono w Polsce 3790 przypadków chorób zawodowych. Współczynnik zapadalności wynosił 41,0 przypadków na 100tys. zatrudnionych. Najwyższą zapadalnością charakteryzowały się: przewlekłe choroby narządu głosu (9,5 na 100 tys.), pylice płuc (8,1), choroby zakaśne lub pasożytnicze (5,8), obustronny trwały ubytek słuchu (5,5) i choroby skóry (2,0). U 72,4% osób z chorobą zawodową okres narażenia na czynnik szkodliwy przekraczał 20 lat. W przemyśle najwyższą zapadalność odnotowano wśród zatrudnionych w górnictwie (328,9 przypadków na 100 tys.) w szczególności w górnictwie węglowym (380,1). Województwami o najwyższym współczynniku zapadalności na 100 tys. zatrudnionych są lubelskie (122,0) i śląskie (85,6). Wnioski. Zapadalność na choroby zawodowe w Polsce w dalszym ciągu maleje. Wpłynęła na to głównie mniejsza niż w roku poprzednim liczba przypadków ubytkusłuchu i przewlekłych chorób narządu głosu.

occupational diseases, register, incidence