Med. Pr. 2005;56(4)
Hepatitis D virus superinfection - a rare cause of occupational disease
Nadkażenie wirusem zapalenia wątroby typu D jako rzadka przyczyna choroby zawodowej
Brygida Knysz1, Jacek Gąsiorowski1, Małgorzata Inglot1, Paweł Piszko1, Andrzej Gładysz1, Jerzy Ciecierski2
1 Wrocław Medical University
Wrocław, Poland
2 Regional Hospital for Infectious Diseases
Opole, Poland

Autorzy przedstawili przypadek zakażenia zawodowego HDV u 38-letniej pielęgniarki, nosicielki antygenu HBs, która uległa przypadkowemu zakłuciu igłą zanieczyszczoną krwią narkomana zakażonego HIV, HBV i HCV. Po 2 miesiącach u pacjentki rozwinęło się ostre zapalenie wątroby. Wykluczono jako przyczynę zakażenie HBV, HCV, HIV, CMV, EBV i inne niezakaźne choroby wątroby. Ostatecznie, biorąc pod uwagę źródło zakażenia z wysokim prawdopodobieństwem infekcji HDV, obecność przeciwciał anty HDV u pacjentki orazwynik badania histologicznego wątroby, ustalono rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby typu D.

HDV infection, occupational disease