Med. Pr. 2005;56(4)
Cardiological rehabilitation - a chance of returning to work
Rehabilitacja kardiologiczna szansą powrotu do pracy zawodowejś
Iwona Korzeniowska-Kubacka, Ryszard Piotrowicz
National Institute of Cardiology
Warszawa, Poland

Według definicji WHO śrehabilitacja jest kompleksowym i skoordynowanym stosowaniem środków medycznych, socjalnych, wychowawczych i zawodowych w celu przystosowania chorego do nowego życia i umożliwienia mu uzyskania jak największej sprawnościś. W przypadku osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego podkreśla się znaczenie kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej (KRK). Powrót do pracy zawodowej (PDP) jest przez niektórych autorów postrzegany jako wykładnik efektywności rehabilitacji. Perk J. (Szwecja) na VIII światowym Kongresie Rehabilitacji, który odbył się w maju 2004 r. w Dublinie dokonał przeglądu piśmiennictwa na temat PDP. Ogółem w ciągu ostatnich 70 lat ukazało się 460 prac poświęconych temu zagadnieniu. Dotyczyły one głównie tego, jaki odsetek osób po zawale serca, przezskórnej angioplastyce tętnic wieńcowych i wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych powrócił do pracy i jakie czynniki miały na to wpływ. Okazało się, że udział w rehabilitacji jest jednym z wielu czynników, a głównymi czynnikami wpływającymi na powrót do pracy są czynniki socjoekonomiczne i psychologiczne, a nie medyczne. Do czynników mających wpływ na PDP należą: wiek <50 lat, poziom edukacji, wsparcie społeczne, wydolność fizyczna, percepcja choroby, satysfakcja z pracy, brak objawów klinicznych, depresja, lęk, relacje kierownictwo ś zatrudniony, poziom wykształcenia,miejsce zamieszkania (miasto czy wieś), status ekonomiczny, poczucie inwalidztwa, czas oczekiwania na zabieg operacyjny (poniżej 3 miesięcy powoduje wzrost częstości powrotu do pracy). Niewiele jest prac, których wyniki wykazują, że rehabilitacja zwiększa częstość powrotu do pracy. Autorzy przedstawiają aktualny stan wiedzy na podstawie piśmiennictwa.

cardiological rehabilitation, returning to work