Med. Pr. 2005;56(4)
Occupational exposure to biological agents and the protection of exposed workers according to the new legal regulations
Zawodowa ekspozycja na czynniki biologiczne i ochrona narażonych na nie pracowników w świetle nowych przepisów prawnych
Katarzyna Zielińska-Jankiewicz, Anna Kozajda, Irena Szadkowska-Stańczyk
Nofer Institute of Occupational Medicine
Łódź, Poland

W krajach Unii Europejskiej kwestie dotyczące ochrony zdrowia pracowników przed ryzykiem związanym z ekspozycją na czynniki biologiczne w miejscu pracy reguluje szczegółowo Dyrektywa 2000/54/EC. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki stanowi jej implementację do prawa krajowego. W pracy omówiono zapisy ww. rozporządzenia: definicję czynników biologicznych; zasady ichklasyfikacji do czterech grup zagrożenia; podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych w kontakcie z czynnikami biologicznymi. Przedstawiono również wyniki realizacji projektu Phare, wspomagającego wdrożenie dyrektywy w zakresie upowszechnienia wiedzy wśród pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, służby medycyny pracy oraz pracodawców o zawodowym narażeniu na szkodliwości biologiczne.

biological agents, occupational exposure, legal basis, workers' protection