Med. Pr. 2005;56(5)
Protection of hospital workers from risks of occupational exposure to biological agents
Ochrona pracowników szpitali przed ryzykiem związanym z ekspozycją na czynniki biologiczne
Katarzyna Zielińska-Jankiewicz. Anna Kozajda. Irena Szadkowska-Stańczyk
Nofer Institute of Occupational Medicine Łódź, Poland

Wstęp. Pracownicy służby zdrowia są grupą zawodową wysokiego ryzyka z uwagi na kontakt z obecnymi w środowisku pracy czynnikami biologicznymi. W celu ochrony eksponowanych pracowników należy stosować wszelkie dostępne i skuteczne środki z zakresuprofilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej. Materiał i metody. W badaniu kwestionariuszowym obejmującym 47 szpitali poddano ocenie działania dotyczące ochrony pracowników przed narażeniem na czynniki biologiczne w odniesieniu do wymagańDyrektywy 2000/54/EC. Wyniki i wnioski. Najlepiej realizowano w badanych szpitalach wymagania dotyczące: zapewnienia pracownikom narażonym na czynniki biologiczne środków ochrony zbiorowej i indywidualnej; urządzeń i środków do mycia i dezynfekcji; pomieszczeń do spożywania posiłków oraz rejestrowania niebezpiecznych zdarzeń z udziałem czynników biologicznych i uwzględnienia w programie szkoleń tematyki zawodowych zagrożeń biologicznych. Najwięcej braków i nieprawidłowości dotyczyło: oceny ryzyka zawodowego pracowników narażonych na czynniki biologiczne; oznakowania pomieszczeń, w których istnieje zagrożenie skażenia czynnikiem biologicznym; opracowania pisemnych procedur dotyczących ochrony pracowników przed ekspozycją na czynniki biologiczne oraz przeprowadzania szczepień ochronnych pracowników przeciw WZW typu B.

biological agents, occupational exposure, health care workers