Med. Pr. 2005;56(5)
The level of knowledge of post-exposure prohylaxis of blood-borne infections at the workplace observed in nurses
Analiza wiedzy pielęgniarek w zakresie profilaktyki poekspozycyjnej zakażeń krwiopochodnych na stanowisku pracy
Bartosz Bilski, Jacek Wysocki
Medical University Poznań, Poland

Wstęp. Opracowane i dostępne są zasady profilaktyki poekspozycyjnej zakażeń HIV, HBV i HCV na stanowisku pracy. Pielęgniarki to grupa szczególnie narażona na zawodowe ryzyko zakażenia tymi wirusami. Celem niniejszej pracy była ocena wiedzy wybranej populacji pielęgniarek z terenu Poznania i województwa wielkopolskiego w zakresie profilaktyki poekspozycyjnej zakażeń HIV, HBV i HCV. Materiał i metody. Badaniem ankietowym objęto populację aktywnych zawodowo 125 pielęgniarek ze średnim wykształceniem, które rozpoczęły kształcenie na studiach zaocznych i pomostowych na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Wyniki. Aż 21,6ś29,6% (w zależności od rodzaju wirusa) pielęgniarek nie posiadało jakiejkolwiek wiedzy w zakresie zasad profilaktyki poekspozycyjnej w miejscu pracy. Wnioski. Analizowana populacja nie wykazała się dostateczną wiedzą w zakresie profilaktyki poekspozycyjnej zakażeń krwiopochodnych. Największą wiedzę posiadały pielęgniarki w odniesieniu do zakażeń HIV, a najmniejszą w odniesieniu do HCV. Szkolenie podyplomowe i szkolenia zakładowe dla pielęgniarek nie spełniają w pełni swej roli w edukacji zapobiegania zakażeniom krwiopochodnym w placówkach służby zdrowia.

post-exposure prophylaxis, HIV, HBV, HCV, nurses