Med. Pr. 2005;56(5)
Psychosocial factors and health status of employees
Czynniki psychospołeczne a zdrowie pracowników
Bohdan Dudek
Nofer Institute of Occupational Medicine Łódź, Poland

W publikacji omówiono zagadnienie związku narażenia na czynniki psychospołeczne występujące w miejscu pracy ze zdrowiem zatrudnionych osób. Empiryczne udowodnienie istnienia takiego związku jest bardzo trudne; wymaga ono spełnienia szeregu warunków związanych z: pomiarem czynników psychospołecznych i skutków zdrowotnych (obiektywny pomiar); rodzajem procedury weryfikującej istnienie związku (prospektywne badania epidemiologiczne, eksperymentalne). Niespełnienie powyższych warunków może być przyczyną wieloznacznych wyników badań, które są przedstawione w olbrzymiej liczbie artykułów. Z ich lektury wynika, że wiele układów organizmu ludzkiego jest wrażliwych na szkodliwe działanie czynników psychospołecznych. Ponieważ procesy pracy rozwijają się w takimkierunku, że w przyszłości zagrożenie zdrowia zatrudnionych, wynikające z narażenia na czynniki wywołujące stres, będzie większe, zatem służba medycyny pracy musi dostosować swoją działalność profilaktyczną do specyfiki zagrożenia zdrowia tymi czynnikami.

psychosocial factor, stress, job conditions, health effects, occupational health service