Med. Pr. 2005;56(5)
Asessment of occupational exposure to lead in Poland
Ocena narażenia zawodowego na ołów w Polsce
Małgorzata Trzcinka-Ochocka, Marek Jakubowski, Grażyna Raśniewska
Nofer Institute of Occupational Medicine Łódź, Poland

Celem pracy była ocena aktualnego narażenia zawodowego na ołów w przemyśle w Polsce oraz ocena kompetencji laboratoriów wykonujących badania z zakresu monitoringu biologicznego w narażeniu zawodowym na ołów. Według aktualnych informacji, w kontakcie z ołowiem zatrudnionych jest 26 500 pracowników w 517 zakładach pracy. W stężeniach ołowiu w powietrzu przekraczającym wartość 1 NDS (0,05 mg/m3) zatrudnionych jest obecnie 1895 osób, o 257 więcej w stosunku do roku 2000. Jednak badania z zakresumonitoringu biologicznego prowadzone są tylko w 22% (112) zakładach i obejmują 20 300 wszystkich osób (76%) pracujących w kontakcie z ołowiem. Tylko 2 laboratoria, spośród 18 wykonujących takie oznaczenia, posiadają certyfikat akredytacji. Uzyskane danewskazują, że narażenie zawodowe na ołów stanowi ciągle istotny problem w polskim przemyśle. Liczba pracowników objętych badaniami monitoringu biologicznego (76%), wskazuje na brak powszechności stosowania zaleceń zawartych w rozporządzeniu ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996 r., jak również Dyrektywy Unii Europejskiej (Dyrektywa 98/24/EC). Laboratoria analityczne, wykonujące oznaczenia stężeń ołowiu we krwi, nie posiadają odpowiednich uprawnień do prowadzenia badań z zakresu monitoringu biologicznego dla potrzeb bezpieczeństwa zdrowia. W większości wypadków kompetencje tych laboratoriów są niewystarczające z powodu braku dostosowania do obowiązujących systemów zapewnienia jakości zawartych w polskiej wersji normy europejskiej PN-EN ISO / IEC 17 025. Posiadanie akredytacji przez laboratoria analityczne w Polsce, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia śW sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracyś z dnia 20 kwietnia 2005, będzie obowiązujące od początku 2008 r.

lead, occupational, exposure, laboratory, analysis, accreditation