Med. Pr. 2005;56(6):445-450
"My work" - adaptation to work questionnaire
"Moja praca" - kwestionariusz do pomiaru przystosowania do pracy
Małgorzata Waszkowska, Katarzyna Turczyn-Jabłońska
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland

Wstęp. Mimo wzrastającego zainteresowania psychologów zagadnieniem przystosowania człowieka do pracy, niewiele jest metod pozwalających na jego badanie. Artykuł przedstawia przygotowaną przez autorów metodę oceny przystosowania do pracy i jej właściwości psychometryczne. Materiał i metody. Kwestionariusz pt. śMoja pracaś został opracowany w oparciu o założenia teorii indywidualno-środowiskowego dopasowania. Składa się on z 23 pozycji, opisujących różne aspekty przystosowania do pracy. Wyniki. W wyniku badań walidacyjnych, przeprowadzonych w grupie 292 osób, określono właściwości psychometryczne testu: zgodność wewnętrzną (alfa Cronbacha = 0,92), stabilność bezwzględną (r = 0,75), trafność treściową. Opracowano także wstępne normy.Wnioski. Metoda posiada dobre właściwości psychometryczne i może być stosowana zarówno w badaniach naukowych, jak i w praktyce diagnostycznej.

adaptation to work, questionnaire, psychological test