Med. Pr. 2005;56(6):461-465
Exposure to hazardous chemical substances in furniture industry
Narażenie na szkodliwe substancje chemiczne w przemyśle meblarskim
Małgorzata Pośniak, Joanna Kowalska, Ivan Makhniashvili
Central Institute for Labour Protection - National Research Institute, Warsaw, Poland

Wstęp. W artykule omówiono wyniki oceny narażenia na rozpuszczalniki organiczne w zakładach przemysłu meblarskiego. Materiał i metody. Badaniami środowiskowymi objęto pięć zakładów produkujących meble. Badane szkodliwe substancje chemicznewystępujące w powietrzu na stanowiskach pracy oznaczono metodą kapilarnej chromatografii gazowej z detekcją masową i płomieniowo-jonizacyjną. Wyniki. Przeprowadzone badania zanieczyszczeń chemicznych pozwoliły zidentyfikować w badanych próbkach powietrza aceton, butan-2-on, octan etylu, izobutylu, butylu i metoksypropylu, 4-metylopentan-2-on, toluen, etylobenzen i o-, m-, p-ksyleny na stanowiskach pracy lakierników oraz pracowników wykonujących czynności związane z czyszczeniem powierzchni rozpuszczalnikami. Wskaźniki narażenia charakteryzujące narażenie łączne na ww. substancje organiczne na objętych badaniami stanowiskach były w zakresie od 0,13 do 1,67 i przekraczały dopuszczalną wartości na ok. 21% stanowisk pracy. Wnioski. Przeprowadzona ocena narażenia zawodowego na podstawie wyników badań substancji chemicznych na reprezentatywnych stanowiskach pracy w procesie produkcji mebli wykazała, że czynniki te stanowią zagrożenie dla zdrowia pracowników, przede wszystkim na stanowiskach pracy w lakierniach i czyszczenia gotowych elementów rozpuszczalnikami.

workplace air, hazardous chemical substances, furniture industry