Med. Pr. 2005;56(6):467-474
How to measure efficiency of health investments in enterprises: selected issues
Wybrane problemy pomiaru efektywności inwestowania w zdrowie w przedsiębiorstwie
Izabela Rydlewska-Liszkowska
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódż, Poland

Wstęp. światowe tendencje i rekomendacje organizacji międzynarodowych wskazują na konieczność doskonalenia metod ekonomicznej oceny działań na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa na szczeblu podmiotu gospodarczego w celu zapewnienia efektywnego zarządzania zasobami podmiotów gospodarczych. Materiał i metody. Wyniki analiz ekonomicznych, opublikowane w światowym piśmiennictwie, rekomendacje organizacji międzynarodowych, wyniki własnych badań dotyczących analiz efektywności ekonomicznej w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa na szczeblu podmiotu gospodarczego w Polsce, wykorzystano w opracowaniu założeń modelu ewaluacji ekonomicznej. Przyjęto szereg założeń badawczych. W polskich podmiotach gospodarczych jest wskazane wykorzystanie metody oceny zastosowanej w modelu zwrotu inwestycji w zdrowie i bezpieczeństwo, modelu partycypacyjnym oraz elementów modelu opartego o koszty netto; podstawową formułą oceny efektywności powinna być relacja koszt/korzyść. Opracowano projekt algorytmu analizy efektywności ekonomicznej programów/interwencji w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa pracujących. Wyniki i wnioski. W analizie kosztów ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracujących jest konieczne uwzględnienie kosztów wewnetrznych i zewnętrznych. Model możebyć wykorzystany w praktyce zarządzania przedsiębiorstwami w dwóch kierunkach: do oceny mikroekonomicznej efektywności inwestowania w programy/interwencje w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa; do analiz wpływu kosztów wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz kosztów przedsięwzięć prozdrowotnych na gospodarkę finansową podmiotów gospodarczych.

investments, efficiency, occupational health