Med. Pr. 2005;56(6):485-490
Diagnostics of occupational asthma: measurements of exhaled nitric oxide
Diagnostyka astmy zawodowej: monitorowanie stężenia tlenku azotu w powietrzu wydechowym
Dominika świerczyńska-Machura, Anna Krakowiak, Marta Wiszniewska, Cezary Pałczyński
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódż, Poland

Tlenek azotu (NO) jest endogennym, rozpuszczalnym gazem, którego wysoce reaktywne cząsteczki biorą udział w wielu biologicznych i patofizjologicznych procesach organizmu. Jest syntetyzowany z argininy przy pomocy enzymu syntazy tlenku azotu (NOS).
Od wielu lat trwa poszukiwanie odpowiednio trafnych i nieinwazyjnych metod diagnostycznych, obrazujących alergiczny, zapalny proces w drogach oddechowych. Ostatnio duże nadzieje wiąże się z możliwością wykorzystania pomiaru stężeń tlenku azotu w powietrzu wydychanym (FENO) dla monitorowania stanu zapalnego dróg oddechowych u chorych na astmę. Metoda ta jest nieinwazyjna, i z tego względu może być wielokrotnie powtarzana.
Ponadto obserwuje się dodatnią korelację pomiędzy FENO a eozynofilią krwi obwodowej i plwociny indukowanej u atopowych dzieci i osób dorosłych, chorych na astmę oskrzelową. Wykazano także znaczący wzrost FENO po specyficznej próbie prowokacyjnej, stąd określanie tego parametru może być dodatkowym źródłem informacji, pomocnym w interpretacji zawodowych testów prowokacyjnych u osób z granicznymi zmianami czynnościowymi.

occupational asthma, nitric oxide, allergic inflammation, diagnostics