Med. Pr. 2005;56(6):495-500
The influence of lead on testis function
Wpływ ołowiu na funkcje gonad męskich
Helena Martynowicz, Ryszard Andrzejak, Marek Mędraś
Wrocław Medical University, Wrocław, Poland

Upośledzenie płodności mężczyzn, stwierdzane w badaniach epidemiologicznych w ostatnich dekadach, można wiązać z narastającym narażaniem na działanie gonadotoksyn środowiskowych, wśród których wyjątkowe miejsce, ze względu na rozpowszechnienie i toksyczność, mają metale ciężkie, a szczególnie ołów. Mechanizm działania ołowiu na gonadę męską jest złożony i obejmuje wpływ na spermatogenezę, steroidogenezę, układ oksydoredukcyjny oraz uszkodzenie śródbłonka naczyniowego gonad przez wolne rodniki tlenowe. Zmiany indukowane przez ołów mogą mieć zarówno charakter czynnościowy (upośledzenie syntezy testosteronu), jak i morfologiczny (zmiany masy jąder i pęcherzyków nasiennych, zwłóknienienie okołokanalikowe, zmniejszenie średnicy kanalików nasiennych i ograniczenie populacji komórek rozrodczych w wyniku apoptozy komórkowej). Coraz częściej rozpoznawane upośledzenie płodności u mężczyzn można wiązać z ciągle istniejącym narażeniem środowiskowym i zawodowym na ołów oraz coraz częściej występującą ekspozycją złożoną na gonadotoksyny środowiskowe.

lead, testis, testosterone