Med. Pr. 2006;57(1):1-6
Working environment hazards in production of building fittings and metal accessories
Zagrożenia środowiska pracy w procesach produkcji okuć budowlanych i detali metalowych
Ewa Gawęda, Dorota Kondej
Central Institute for Labour Protection - National Research Institute, Warszawa, Poland

Wstęp. W artykule przedstawiono analizę zagrożeń czynnikami fizycznymi i chemicznymi na stanowiskach produkcji wyrobów metalowych, przeprowadzoną na podstawie danych uzyskanych z wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz wyniki wstępnych pomiarów stężeń pyłu całkowitego i respirabilnego oraz pomiarów hałasu na wybranych stanowiskach pracy w 6 zakładach przemysłowych. Materiał i metody. Do oznaczania pyłów zawierających wolną krystaliczną krzemionkę zastosowano metody podane w normach PN-91/Z-04030/05, PN-91/Z-04030/06 i PN-91/Z-04018/04. Próbki pobierano zgodnie z zasadami dozymetrii indywidualnej. Pomiary hałasu przeprowadzono zgodnie z PN-N-1307:1994. Wyniki i wnioski. Wśród zakładów produkujących okucia budowlane i detale metalowe dominują mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób (39,3%) i małe przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 osób (42,6%). Z czynników fizycznych szczególne miejsce zajmuje hałas (w 96,7% zakładów). W powietrzu na stanowiskach pracy w zakładach tej branży zawieszone są pyły zawierające wolną krystaliczną krzemionkę (w 65,4% zakładów). Narażenie na czynniki chemiczne występuje w 60,7% zakładów. Najważniejszymi szkodliwymi czynnikami chemicznymi w procesach odlewania oraz obróbki mechanicznej elementów okuć budowlanych i galanterii metalowej są metale i związki metali.

metal fittings, manufacturing process, chemical and physical factors, hazards at workposts