Med. Pr. 2006;57(1):7-13
The effect of combined exposure to chemical and physical factors on the nervous system during aluminum production: a preliminary finding
Skutki zdrowotne w układzie nerwowym łącznego narażenia na czynniki chemiczne i fizyczne podczas produkcji aluminium. Doniesieni
Halina Sińczuk-Walczak1, Maria Szymczak2, Halina Aniołczyk1, Sławomir Brześnicki1, Grażyna Raśniewska1, Małgorzata Trzcinka-Ochocka1, Wanda Matczak1
1Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland
2 University of Łódź, Poland

Wstęp. Przedstawiono wyniki badań układu nerwowego 39 pracowników zatrudnionych w procesie elektrolizy tlenku glinowego (aluminy Al203) w narażeniu na glin, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, pole magnetyczne. Materiał i metody. Badaniami objęto wyselekcjonowaną grupę 39 mężczyzn w wieku średnio 44,9 lat, SD = 7,5, zatrudnionych na stanowiskach elektrolizerowych. Okres zatrudnienia badanych wynosił średnio 17,8 lat, SD = 6,7. Stężenie glinu w moczu wahały się w granicach od 8,9 do 70,2 μg/g kreatyniny (śr. = 31,72, SD = 18,3 μg/g kreatyniny). Stężenie 1-hydroksypirenu w moczu wahało się w granicach od 0,67 do 10,09 μg/g kreatyniny (śr. = 3,42, SD = 2,1 μg/g kreatyniny). Grupę kontrolną stanowiło 39 osób dobranych pod względem płci, wieku i zmianowości pracy, zatrudnionych bez kontaktu z czynnikami chemicznymi i fizycznymi. Wyniki. W obrazie klinicznym dominował zespół objawów podmiotowych pod postacią bólów głowy (46,2%), wzmożonej pobudliwości emocjonalnej (66,7%), trudności z koncentracją (25,6%), bezsenności (30,8%), nadmiernej senności (15,4%) zmian nastroju (10,3%). Nie stwierdzono objawów ogniskowych organicznego uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Wśród nieprawidłowych EEG dominowały badania ze zmianami o charakterze napadowym (20,5%). Wnioski. W wyniku przeprowadzonych badań, które wykazały zaburzenia funkcji układu nerwowego, nie można wypowiedzieć się jednoznacznie, czy stwierdzone zmiany są następstwem złożonego narażenia zawodowego, czy działaniem jednego z czynników szkodliwych. Wstęp. Przedstawiono wyniki badań układu nerwowego 39 pracowników zatrudnionych w procesie elektrolizy tlenku glinowego (aluminy Al203) w narażeniu na glin, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, pole magnetyczne. Materiał i metody. Badaniami objęto wyselekcjonowaną grupę 39 mężczyzn w wieku średnio 44,9 lat, SD = 7,5, zatrudnionych na stanowiskach elektrolizerowych. Okres zatrudnienia badanych wynosił średnio 17,8 lat, SD = 6,7. Stężenie glinu w moczu wahały się w granicach od 8,9 do 70,2 μg/g kreatyniny (śr. = 31,72, SD = 18,3 μg/g kreatyniny). Stężenie 1-hydroksypirenu w moczu wahało się w granicach od 0,67 do 10,09 μg/g kreatyniny (śr. = 3,42, SD = 2,1 μg/g kreatyniny). Grupę kontrolną stanowiło 39 osób dobranych pod względem płci, wieku i zmianowości pracy, zatrudnionych bez kontaktu z czynnikami chemicznymi i fizycznymi. Wyniki. W obrazie klinicznym dominował zespół objawów podmiotowych pod postacią bólów głowy (46,2%), wzmożonej pobudliwości emocjonalnej (66,7%), trudności z koncentracją (25,6%), bezsenności (30,8%), nadmiernej senności (15,4%) zmian nastroju (10,3%). Nie stwierdzono objawów ogniskowych organicznego uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Wśród nieprawidłowych EEG dominowały badania ze zmianami o charakterze napadowym (20,5%). Wnioski. W wyniku przeprowadzonych badań, które wykazały zaburzenia funkcji układu nerwowego, nie można wypowiedzieć się jednoznacznie, czy stwierdzone zmiany są następstwem złożonego narażenia zawodowego, czy działaniem jednego z czynników szkodliwych.

aluminum, polycyclic aromatic hydrocarbons, magnetic field, occupational exposure, combined effects, nervous system