Med. Pr. 2006;57(1):25-28
Severe course of tick-borne encephalitis (encephalomeningomyelitis): A case report
Ciężki przebieg kleszczowego zapalenia mózgu, rdzenia i opon mózgowo-rdzeniowych - opis przypadku
Jolanta D. Ostrowska2, Joanna Zajkowska1, Waldemar Krupa2, Sławomir Pancewicz1, Maciej Kondrusik1, Sambor Grygorczuk1
1Medical University of Białystok, Poland
2Regional Hospital of Białystok, Poland

19-letni student został przekazany do kliniki z podejrzeniem zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. W wywiadzie podawał pokłucie przez kleszcza. Choroba rozpoczęła się zaburzeniami świadomości, póśniej pojawiły się bóle głowy, gorączka, wymioty, którym towarzyszyły objawy oponowe i sztywność karku. Następnie dołączyły się objawy świadczące o uszkodzeniu mózgu i rdzenia w postaci oczopląsu poziomego, opadnięcia obu powiek, niedowładu nerwów czaszkowych: nerwu XI oraz obwodowego nerwu VII po stronieprawej, niedowładu mięśni pasa barkowego i biodrowego. Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wskazywało na limfocytarne zapalenie mózgu, a badania immunologiczne potwierdziły etiologię kleszczową. Tomografia komputerowa i MRI zmian patologicznych w strukturach mózgu nie wykazały. Obserwowano dwukrotnie uogólnione napady drgawkowe. W wyniku zastosowanego leczenia uzyskano cofanie się zaburzeń neurologicznych oraz parametrów zapalnych płynu mózgowo-rdzeniowego. W chwili wypisu stwierdzano obustronnie niewielki oczopląs poziomy, opadnięcie obu powiek przy prawidłowej ruchomości gałek ocznych, niewielki niedowład obwodowy prawego nerwu VII, niedowład nerwu XI, duży niedowład mięśni pasa barkowego z ich zanikiem. Funkcje intelektualne wróciły do normy. Aktualnie utrzymuje się jedynie niewielki oczopląs poziomy, niedowład obwodowy nerwu VII oraz niedowład i zaniki mięśni pasa barkowego.

Ticks, Tick-borne encephalitis, Neurological complications