Med. Pr. 2006;57(1):29-39
Biophysical mechanisms of electromagnetic fields interaction and health effects
Biofizyczne mechanizmy działania pól elektromagnetycznych a skutki zdrowotne
Marek Zmyślony
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland

Problem biologicznego działania pól elektromagnetycznych (PEM) jest obiektem zainteresowania od ponad 100 lat. Wśród specjalistów panuje zgodna opinia, że ekspozycja na PEM o wartościach bardzo dużych powoduje w organizmie negatywne skutki, natomiast wątpliwości dotyczą PEM o wartościach spotykanych w praktyce w środowisku komunalnym i na stanowiskach pracy. Dotyczą one nie tylko możliwości wystąpienia efektów zdrowotnych, ale nawet mechanizmów biofizycznych mogących u podstaw takich efektów leżeć. W pracy krótko przedstawiono te kontrowersje. Stwierdzono, że w chwili obecnej nie ma wystarczających dowodów na uznanie PEM jako czynnika szkodliwego dla zdrowia (może poza związkiem magnetycznego pola sieciowego z niektórymi nowotworami, a zwłaszcza białaczkami u dzieci). Nie wiadomo również jakie mechanizmy biofizyczne mogą leżeć u podstaw ewentualnych skutków zdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że można zaprzestać prac w tej dziedzinie. Duża liczba niekiedy pojedynczych obserwacji skłania wręcz do ich zintensyfikowania.

EMF, electric field, magnetic field, health effects, mechanisms of interaction