Med. Pr. 2006;57(2):161-169
Regulation requirements for the protection of workers against electromagnetic fields occurring in the work environment
Wymagania przepisów dotyczących ochrony pracowników przed polami elektromagnetycznymi występującymi w środowisku pracy
Halina Aniołczyk, Marek Zmyślony
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland

Pola elektromagnetyczne (PEM), jeden z potencjalnie szkodliwych czynników fizycznych występujących w środowisku pracy, są poddane w Polsce obowiązkowej kontroli. W 2001 r. zasadniczą zmianę podejścia do problemu ochrony pracowników przed PEM wprowadziło rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, regulujące jednym aktem prawnym cały zakres częstotliwości pól i promieniowania elektromagnetycznego, tj. od 0 Hz do 300 GHz, a mianowicie - ocenę ekspozycji pracownika na PEM, określonej wskaźnikiem ekspozycji W obok oceny higienicznej źródeł PEM, określonej strefami ochronnymi. W latach 2002-2005 wydano szereg zmienionych przepisów uzupełniających i wykonawczych do ww. rozporządzenia. Jednak w drodze ich tworzenia, dążąc do doskonałości, wprowadzonoszereg zapisów niespójnych, niejednoznacznych, a w rezultacie powodujących trudności w ich interpretacji. Wiąże to się również z wątpliwościami i dyskusją w zastosowaniach praktycznych ww. przepisów przez służby kontrolno-pomiarowe i nadzorujące warunkipracy w PEM. W pracy podjęto próbę wyjaśnienia i uporządkowania ww. problemów oraz przedstawiono propozycje ich rozwiązania.

electromagnetic fields, maximum admissible concentrations, exposure index, protection zones, workstations, frequency of measurements