Med. Pr. 2006;57(3):271-280
Trials of casual treatment of silicosis
Próby leczenia przyczynowego pylicy krzemowej
Iwona Idec-Sadkowska, Ryszard Andrzejak, Jolanta Antonowicz-Juchniewicz, Beata Kaczmarek-Wdowiak
Medical University of Wrocław, Poland

Wywołane krzemionką uszkodzenie płuc i rozwój pylicy jest istotną chorobą zawodową. Nagromadzenie i osadzanie się wdychanego pyłu, zawierającego cząstki krzemionki krystalicznej, w tkance płucnej powoduje przewlekłą chorobę płuc, charakteryzującą się włóknieniem. Niewiele wiadomo na temat dokładnych mechanizmów tego procesu. Problemy związane z terapią pylicy, a zwłaszcza z zachowawczym jej leczeniem wynikają z braku dostatecznej wiedzy. Ten artykuł opisuje różne próby przyczynowego leczenia pylicy krzemowej z użyciem tetrandryny (TT), poliwinyl-pirydyny (PVNO), antagonistów TNF, związków glinu, kortykosteroidów czy płukania oskrzelowo-pęcherzykowego. Te metody są niewystarczające i to uzasadnia dalsze badania. Obecnie najważniejsza jest profilaktyka choroby i leczenie jej powikłań.

silicosis, causal treatment, tetrandrine, polyvinyl-pyridine-N-oxide (PVNO), TNF-antagonists, aluminum compounds, bronchoalveolar lavage (BAL), corticosteroid therapy